Buna tıpta pnömonitis ya da pnömoni denir.
 
Bronşit bronşların iltihaplanmasıdır, pnönomi de akciğerin daha alt kısmının iltihaplanması demektir. Bu oldukça ciddi bir hastalıktır.
 
Yalnız zatürre ya da pnömoni çok geniş bir kavramdır. Bu hastalığın değişik tipleri vardır. Örneğin sağlıklı bir erişkinde zatürre olmasına, toplumda edinilmiş pnömoni ya da toplumda edinilmiş zatürre denilir.
 
Zatürrede ölüm riski
 
Hastanede oluşan zatürre ise tamamen farklı ele alınması gereken bir hastalıktır. Buna da hastanede edinilmiş pnömoni ya da zatürre adı verilir.
 
Bir de diyalize giden, huzurevlerinde yatan, polikliniklerde doktor takibinde olan kişilerde gelişen zatürre vardır. Buna da sağlık bakımı altındaki kişilerdeki zatürre ya da pnömoni ismi verilir.

Video: Akciğerin Sönmesi (Pnömotoraks)
 
Oluştuğu ortama göre zatürrenin yüzde 0,6 ila yüzde 33 arasında bir ölüm riski vardır. Örneğin genç ve sağlıklı bir bireyde, yani altta yatan başka bir hastalığı olmayan bir kişide zatürre gelişirse (ki bunlara yürüyen zatürre de denir) bunlarda ölüm riski sadece yüzde 0,6 civarındadır.
 
Ancak zatürre tanısıyla gelen bir kişi yoğun bakıma yatırılmak zorunda kalınırsa, bu durumda ölüm riski yüzde 35 civarındadır.

Uzm. Dr. Ali VARDAR

Merhaba hocam. Ben henüz 17 yaşındayım. Çocukken zatürre hastalığı geçirdim. Fakat ilerledi. Şuan bronşit hastasıyım. 1 hafta hastanede kaldım. Bir ço... devamı