Hiç omurga esnetme hareketlerinden biri olan yüzme sporunun boyunuzu uzatmaya yardımcı olup olmadığını merak ettiniz mi?

Aslında yüzmenin boy uzattığına dair herhangi bir bilimsel kanıt yok ama aynı zamanda bu tezin yanlış olduğunu kanıtlayan herhangi bir kanıt da yok. Bu noktada isterseniz yüzme fikrini biraz inceleyelim.

Diğer kardiyo egzersizleri gibi yüzme sporu da enerjinizi yüksek ve bedeninizi formda tutmak için harika bir spor. Yüzme; akciğerlerinizin kapasitesini artırırken omurlarınızın ve göğüs kafesinizin genişlemesini sağlar. Ellerinizi, bacaklarınızı ve tüm vücudunuzu çalıştırarak omurganızın ve tüm kas gruplarınızın esnemesine yardımcı olur.

Kelebek, kurbağalama, sırtüstü, serbest, şnorkelle yüzme gibi birçok farklı yüzme stili vardır. Bu yüzme stillerinin arasında, doğru yapıldığı takdirde vücudunuzu en iyi şekilde esnetecek stil kurbağalama yüzme stilidir. Bu nedenden dolayı da, birçok insan kurbağalama yüzmenin boy uzatan en iyi yüzme stili olduğunu düşünür. 

Yüzmeye yeni başlayanlar için en kolay stil kurbağalama olsa da yüzme yarışlarında en zorlayan stil de aynı zamanda kurbağalama stilidir. Yüzüstü durumda yüzdüğünüz kurbağalama yüzme stilinde ayaklarınızı açtığınız zaman kollarınızı tersi yönde esnetirsiniz. Bu sayede vücudunuz esner; boyunuz, özellikle de omurganız uzar. 

Eğer hala büyüme evresindeyseniz boyunuzun uzaması için yaptığınız omurga, vücut esnetme hareketleri gibi yüzme de genellikle boyunuzun uzamasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra yüzme sporu muhtemelen, internette bulabileceğiniz birçok esneme egzersizinden daha iyi bir egzersizdir. Diğer yandan zaten bir yetişkinseniz, büyüme evresini geçmiş olsanız bile durumunuza bağlı olarak boyunuzu 1-2 cm uzatabilirsiniz.

Yüzme egzersizlerinden en iyi sonucu almak için yüzmeden önce ve sonra, proteinle karbonhidrat içeren besinlerden bolca yemeyi unutmayın.

Son olarak yüzme vücudunuzun doğru gelişmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda omurga deformasyon riskini azaltır, vücudunuzun duruşunu geliştirir, egzersiz yapabilme seviyenizi yükseltir ve daha sağlıklı olmanızı sağlar. Bu yüzden, yetişkin olsanız bile yüzme ya da esneme hareketlerinden yararlanabilir ve az da olsa boyunuzu uzatabilirsiniz.

Prof. Dr. Muharrem İNAN

Yaşim 20 boyum 1.59 bacaklarım parantez bacak boyumun kısa olduğunu düşünüyorum boyumu uzatmak için ne yapmalıyım boy uzatma ameliyatı olabiliryim ne ... devamı