Henüz yürümeye başlamamış 10 aylıktan küçük çocuklara, sadece ayağını sıcak tutmak için deriden ya da pamuklu bir kalın çorap giydirilebilir. Bunun dışında, özel bir ayakkabı almaya gerek yoktur. Çünkü yürümeye başlamayan çocuklara ayakkabı giydirilmesi önerilmez.

Ancak yürümeye yeni başlayan çocuklar için kullanılacak ayakkabıların esnek, burnu yuvarlak, cırt cırtlı olmasında fayda vardır. Bağcıklı da olabilir fakat mutlaka konçlu olması gerekmez. Ancak piyasadaki tüm ayakkabılarda mutlaka konç bulunmaktadır. Bunun ayak bileğini sarması hedeflenir fakat bir destek sağlamaz.

Ortopedik değil anatomik ayakkabılar

Spor ayakkabı tarzında, esnek, cırt cırtlı ya da bağcıklı, iç kısmında bombesi olan ayakkabılar tercih edilmelidir. Ancak bu ayakkabıların hiçbiri ortopedik değildir, anatomiktir. Önemli olan ayağın anatomik yapısına uygun ayakkabılar kullanmaktır.

Ortopedik ayakkabı grubu ise, tamamen farklı bir gruptur. Bunlar tedavi niteliği olan, cerrahi öncesi ya da cerrahi sonrası veya bir ayak sorununun cerrahi dışı tedavilerinde kullanılan ayakkabılardır. Piyasada bulunan ayakkabılar ise, genellikle anatomik ayakkabılardır.

Op. Dr. Gökçe MIK

Merhaba Gökçe bey sizi internette gezerken gördüm annem 67 yaşında yaklaşık 1 senedir dizleri ağrıyordu Ağustos ayında annem artık hiç yürüyemez hale ... devamı