Bilgisayar Uzmanları! İşte göz gezdirmeniz gereken bir şey. Bu makale gözlerinizi stres ve zorlanmalardan nasıl koruyacağınıza dair bazı gerçek bilgiler içeriyor.

Tek yapmanız gereken günlük rutin hayatınızda bazı basit adımları takip etmek, sonrasında her gittiğiniz yerde parıldayan gözlerinizin beğeni toplamasını izleyin.

Gözlerinizi yorgun bakışlar ve görme sorunlarından korumanın en iyi yolu, sandalyenizde rahat bir şekilde otururken kısa göz egzersizleri yapmaktır; bu en iyi göz bakımı yöntemidir. Şaşırdınız mı? Bu, vücut zindeliği için yapılan egzersizlerin aksine doğrudur, göz egzersizleri oldukça basit ve pratiktir. Çok basit olmalarına rağmen, gözlerinizi rahatlatma ve parlak bakışları her zaman koruma amacına hizmet ederler.

Bilgisayar başında saatlerinizi çalışarak geçiren biriyseniz, o zaman o uzun ve aralıksız çalışma saatlerinin ardından vücudunuzun en gerilimli bölgesinin gözleriniz olduğunu biliyor olmalısınız. Günün sonunda bunun farkına varabiliyor olmalısınız. Bu konuyu bir kenara bırakmak yerine, gözleriniz üzerindeki gerilimin üstesinden gelmek için uygun ve tam bir göz bakımı için ne yapılabileceğine yoğunlaşın.

Asıl tavsiye aralıksız çalışmamanızdır, bu ofisten çıkmak ve işinizden uzaklaşmak anlamına gelmiyor, bunun asıl anlamı mesela 10 dakikalık kısa iş molaları vermektir. Bu molalarda dışarıya çıkmanız gerekmiyor, sadece sandalyenizde rahat bir şekilde oturup bazı çok yararlı egzersizleri yapın.

Göz bakımında ilk adım, gözlerinizi birkaç kez kırpmak. Sonra gözleriniz kapalıyken göz yuvarlarını saat yönünde ve saatin tersi yönünde çevirin ve derin bir nefes alın. Daha sonra gözlerinizi yavaş yavaş açarken nefesinizi bırakın. Bu egzersiz yaklaşık bir dakika sürmeli ve tekrar işe başlamadan önce üç kere tekrarlanmalıdır. Bu, yorgun gözler için mükemmel bir egzersizdir.

Avuç içiyle dokunmak! Bu da gözleriniz için başka bir egzersiz. Evet, bakalım gözleri nasıl rahatlatıyor. Sadece sandalyenize yaslanın ve avuç içlerinizi ısınıncaya kadar birbirine sürterek ovun, ısınan avuç içlerinizi kapalı gözlerinizin üzerine koyun ve bu rahatlatıcı ve yatıştırıcı etkiyi hissedin.

Uzun saatler boyunca aralıksız çalıştıktan sonra uzaktaki bir nesneye ya da dışarıya bakmayı alışkanlık edinin. bir saat için 10 dakikalık bir mola bile yeterlidir. Bu görüşünüzü netleştirecektir, çünkü saatler boyunca tek bir şeye odaklanmak görüşünüzü bulanıklaştırabilir.Uzağa Bakın!

Suyun rahatlatıcı etkisinden yararlanmak için yüzünüze su çarpın. Bunu molalarınızda gözlerinizi kapatarak yapın. Kesinlikle tazelenmiş hissedeceksiniz. Öğle yemeğinizi yedikten sonra birkaç dakika ara verin ve iş yeriniz dışında bir yürüyüşe çıkın. Bu gözlerinize daha yararlı bir dinlenme ve tazelenme için gereken temiz havayı sağlayacaktır.

Eve gittikten sonra gözlerinizi yaklaşık 10-15 dakika boyunca salatalık dilimleri ya da önceden kullanılmış çay poşetleri koyarak serinletmeyi unutmayın. Bu gerçekten gözlerinizi rahatlatmanıza ve iyice dinlendirmenize yardımcı olacaktır. Bu çok iyi bir göz bakımı yöntemidir.

Tam bir göz bakımı için, tüm bu pratik egzersizlerin ötesinde ihtiyacınız olan şey, bol bol su içmek, iyi uyumak ve vitamin ve mineraller bakımından zengin, sağlıklı bir diyet yapmaktır. Taze meyve ve sebzeler, kümes hayvanları ve süt ürünleri diyetinizde yüksek bir değere sahiptir.

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben stargardt hastasiyim .göz numaram 2.5 numara.bu rahatsizligım ne kadar ilerler.körlük durumu olur mu.nelere dikkat etmem lazim.teşekkürler... devamı