Yeşil çayda bulunan bir kimyasalı da içeren destekler, lenfoid lösemisinin (CLL) erken dönemindeki hastalarda, kemoterapi ihtiyacını önleme ya da erteleme konusunda umut veriyor.

Kimyasalın adı epigallocatechin gallate (EGCG). 42 lenfoid lösemisi hastasının katıldığı küçük çaplı ön çalışmada, EGCG içeren haplar alan hastaların yaklaşık üçte birinde lösemi hücrelerinin sayısında  %20 ya da daha fazla düşme oldu ve bu durum, en azından aylarca bu şekilde kaldı.

Çalışmada yer alan hastaların çoğunluğu, hastalık belirtilerini taşımadıkları böylesi erken bir dönemde oldukları için, araştırmacılar ile Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA, lösemi hücrelerindeki düşüşün, hastalık aktivitelerinin eşdeğer belirleyicisi olarak kullanılabileceği konusunda birleşiyorlar.   

Araştırmacılar, lenfosit düğümleri büyümüş 29 hastadan 20’sinde, tedavinin ardından nodül büyüklüklerinin yarıya indiğini ya da daha fazla küçüldüğünü belirtiyorlar. 

Hastalar, 6 ay boyunca günde iki kez EGCG hapları aldılar. EGCG genel olarak iyi tolare edildi, ancak üç hasta ciddi yan etkiler yaşadı: Hastalardan biri karın ağrısı, bir başkası aşırı yorgunluk ve bir diğeri de karaciğer enzimlerinde süreğen bir artış sorunuyla karşılaştı.

Araştırma bulguları, Amerikan Klinik Onkoloji derneğinin yıllık toplantısında kamuoyuna sunuldu.  

Çok çeşitli tümörler üzerinde yapılan laboratuar çalışmaları gösterdi ki EGCG, besleyici değeri yüksek olan kanın tümörlere gidişini keserek, kanser hücrelerini doğrudan öldürüyor.

Eğer bu bulgular teyit edilir ve daha geniş, daha uzun süren çalışmalarla uzun vadede güvenilirlik sağlanırsa, umut; EGCG desteklerinin kemoterapiyi geciktirebilmesi ya da engelleyebilmesidir.

Uzmanlar, “Lenfoid lösemisi çok yavaş ilerleyen bir lösemi türüdür. Hastalığı erken dönemde teşhis edilen hastaların yüzde 70-80’inde, kemoterapiye başlamak için belirtilerin artmasını bekliyoruz” demektedirler.  

Diğer potansiyel uygunluk, erken dönemdeki hastalarda tekrar ortaya çıkmasını önlemek için onarıcı tedavi olarak EGCG kullanmaktır.

Başka çalışmalar devam ederken, araştırmacılar, yeşil çaydan alabileceğinizden çok daha fazla EGCG içeren destekleri kullanmanızı önermemektedirler.

Ama eğer onları yutacaksanız, en azından onkolojistinize söyleyin ve altı haftada bir karaciğer enzimlerinizi ölçtürün demektedirler.

Yeni bulgular, EGCG’nin genellikle iyi tolare edildiğini ve bazı hastalara bazı faydalarının olduğunu gösteriyor.

Ancak uzmanlar çok daha fazla çalışmaya gereksinim olduğunu belirtiyorlar.

Prof. Dr. Fahri ERDOĞAN

Ben 14yaşındayım lösemi tedavisi görüyorum kalçamda femur başında sıkıntı olduğunu söylediler daha önce siz benim gibi bir arkadaşımı ameliyat ettiniz... devamı