Yakın gelecekte çocuk hastalar, tıbbi cihazların yerini oyuncakların aldığı ve üç boyutlu görüntüler sayesinde istenilen atmosferin yaratıldığı ''sanal'' ortamlarda tedavi edilebilecek.

Kanada'nın Montreal kentindeki Sainte-Justine Hastanesi'nden doktorlar ile bir grup yazılım mühendisi tarafından geliştirilen ''yaşayan laboratuarlar'', travma geçirmiş çocuk hastaların tedavisini kolaylaştırmak için onların ilgisini çekecek renkli bir dünya sunmayı amaçlıyor.

Montreal'de yarım küre biçimli bir kubbe-ekranı bulunan Satosphere adlı sinemanın içine bir hastane odası kuran uzmanlar, projektörler yardımıyla üç boyutlu ortamlar yarattı ve çocukların korkutucu bulduğu tıbbi cihazları fantastik ve zararsız oyuncaklara dönüştürdü.

Bilişsel yanılsamaların acının algılanış şeklini etkilediğinin bilindiğini vurgulayan uzmanlar, geliştirilen yeni yöntemle yanık tedavisi gören bir çocuğun kutup ortamına ya da buzlarla kaplı bir odaya taşınabildiğini, hastane korkusu olan çocuklar için tedavi odalarının kendi yatak odalarına dönüştürülebildiğini ve iğneden korkan çocuk hastalara şırınganın renkli bir oyuncak gibi sunulabildiğini kaydetti.

Uzmanlar, ağır hastalıklar ve kazalar sonucunda travma geçiren ya da sakatlanan ve sıkıntılarını yetişkinlerle paylaşma konusunda rahatsızlık hisseden çocuk hastalarla iletişim kurabilmek için de ''avatar'' denilen sanal kimlikler kullanmayı denediklerini belirtti.

Bu yolla çocukların kendilerine olan güvenlerini arttırmayı amaçladıklarını ifade eden uzmanlar, sanal iletişimin ve video oyunlarının çocukların sosyalleşmesi üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinin bilindiğini, ancak teknolojinin sunduğu araçları doğru biçimde kullanarak travma geçirmiş çocukların normal hayatlarına dönmelerinin sağlanabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Merhabalar hocam, ben diyarbakirdan size yaziyorum, teyzem su an 38 yasinda ve meme kanseri teşhisi konuldu. Kanser 4. Evredeymis ve akciğer karaciğer... devamı