Birçok kişi için yaz ayları yılın en güzel zamanıdır. Havuz başında ya da deniz kıyısında bir kitap eşliğinde dinlenmeyi kim sevmez ki? Ancak bu keyif zamanı saçlarımız için biraz zorlayıcı olabilir. Çünkü güneşin vereceği zarara karşı cildimizin sağlığı için birçok önlem alırken saçlarımızı genellikle unuturuz. Üstelik güneşin haricinde sıcak, deniz tuzu, havuz kloru, rüzgâr, ter de saça hasar verebilecek potansiyel tehlikeler arasındadır. Yazın saçı koruyacak maske tarifleri saçların alacağı hasarı azaltırken sağlıklı kalmalarını sağlar.

Saç maskesi denilince aklınıza hemen kozmetik mağazalarında satılan ürünler gelmesin. Mutfağınızda bulunan doğal ürünlerle kendi maskelerinizi son derece kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Üstelik bu nemlendirici ve besleyici tarifler oldukça da ekonomiktir.

Muz ve bal maskesini hazırlamak için ihtiyacınız olan 1 muz, çeyrek bardak bal ve yarım bardak sade yoğurttur. Muzu püre haline getirin ve diğer malzemelerle karıştırın. Saçınıza takılı kalabilecek hiçbir topak kalmayana kadar iyice çırpın. Muzun vitamin, antioksidan, potasyum içeriği ve saçınıza katacağı nem yaz ayları için ideal bir meyve olmasını sağlar. Saç köklerini güçlendirirken saç derisinin sağlığını da destekleyecektir. İyice karıştırdıktan sonra saçınıza sürün ve 15-30 dakika bekleyin. İyice durulayın.

Yazın saçı koruyacak maske tariflerinden bir diğeri yumurta ve zeytinyağı maskesidir. 2 çorba kaşığı zeytinyağını, 1 çorba kaşığı beyaz sirke ve 1 yumurtayla iyice karıştırın. Antik zamanlardan beri saç maskelerinde kullanılan zeytinyağı kuru saçı nemlendirmek ve beslemek için mükemmeldir. İçeriğindeki bol miktarda E vitamini ve sağlıklı yağlar kuru uçları nemlendirir ve saçı güçlendirerek gelecek hasarlara karşı koruma sağlar. Malzemeleri karıştırdıktan sonra saçınıza sürün ve 20 dakika boyunca bekleyin. Sonra normal bir şekilde yıkayın.

Avokado ve bal maskesi de yazın saçı koruyacak maske tariflerinden biridir. Sadece iki malzemeden oluşsa da bu maske saçı hem nemlendirir hem de yumuşatır. Avokadonun içinde bulunan A, B, E ve D vitaminleri ve sağlıklı yağlar saça parıltı katarken dökülmeyi önlerler. Maskeyi hazırlamak için orta boy bir avokadoyu ezerek püre haline getirin. Sonra iki çorba kaşığı balı ekleyin. Saçınıza sürdükten sonra 15-20 dakika bekleyin. Saç derinize masaj yaparak uygulamanız kökleri de canlandırmasını sağlayacaktır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Merhaba, Ben 19 yaşındayım. Benim 2 yıldır saçlarım sakalım affedersiniz kaltuk altı tüylerim dahi çok geç uzuyor ben bundan önceleri saçıma hergün fö... devamı