Evde Tedavi

Çocukların çoğu herhangi bir tedaviye gerek kalmaksızın mesane kontrolünü kazanır. Öncelikle çocuğun yatak ıslatma sorununun üstesinden kendi başına gelmesine izin verilmelidir. Fakat evde tedavi yatağını daha az sıklıkta ıslatmasına yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun yatak ıslatmanın üstesinden gelmesine yardım edebilirsiniz:

 • Çocuğunuzun sıvı tüketimini gözlemleyin. Göz kararı olarak, çocuklar günlük aldıkları toplam sıvı miktarının %40''ını sabah, %40''ını öğleden sonra ve %20''sini de akşam tüketmeye yönlendirilmelidir. Çocuğunuzun ne kadar sıvıya ihtiyacı olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.
 • Çocuğunuzun kafein alımını sınırlayın. Kafein bir diüretiktir, yani idrar boşaltımını teşvik eder. Kafein içeren çikolata gibi yiyecekler ve kola ya da çay gibi içecekler yalnızca sabah ve öğlen saatlerinde tüketilmelidir.
 • Yatmadan önce çocuğunuzu tuvalete götürün.
 • Gece kalkıp tuvalete gitmesi gerektiğini yatmadan önce hatırlatın. Yatağın yakınında bir gece lambası ya da yanında lazımlıklı iskemle bulundurmak yararlı olabilir.
 • Eğer 4 yaşından büyükse, sorunun çözümüne yardımcı olmasına izin verin.
 • Kuru geceler için çocuğunuzu övün ve ödüllendirin. Ödül sistemini çocuğunuzla birlikte planlayın. Bir takvim kullanmak ve çocuğunuzun yatağını ıslatmadığı günleri yıldızlar ya da çıkartmalarla işaretlemek isteyebilirsiniz.
 • Bir yatak ıslatma kazasından sonra kıyafetlerini ve yatak çarşaflarını değiştirme sorumluluğunu alması için çocuğunuzu teşvik edin. Örneğin, yıkanabilir yatak takımları kullanın, böylece çocuğunuz ıslak olanın yerine kuru olanı kolayca yerleştirebilir.
 • Çocuğunuza gece eğitimi için tek kullanımlık iç çamaşırları kullanmayı önerin. Bunları giymesi için onu zorlamayın, fakat her ikiniz de bunları kullanmakta rahat edebiliyorsanız, kullanmamak için bir neden yok.
 • Kıyafetler ve yatak takımlarındaki idrar kokusundan kurtulmak için yıkama suyuna 0,5 fincan (125ml) sirke ekleyin.

Çocuğunuz yatağını ıslatıyorsa kendinizi ya da diğer ebeveynini suçlamayın. Çocuğunuzu cezalandırmayın, suçlamayın ya da utandırmayın. Yatağını ıslatmayı bilinçli ya da bilinçsiz olarak kendisi tercih etmiyor. Ona anlayış, sevgi, olumlu destek verin ve onu cesaretlendirin.

 • Yatak çarşaflarını değiştirme konusunda sabırlı olun. İdrar kokusundan rahatsız oluyor gibi davranmayın.
 • Çocuğunuzun da gönüllü olduğu sistematik bir tedavinin parçası olmadığı sürece, tuvalete gitmesi için gece boyunca faklı zamanlarda onu uyandırmayın.
 • Çocuğunuzun kötü hissetmesine neden olmayın. Onu utandırmak ya da cezalandırmak sorunu daha kötüleştirebilir.
 • Çocuğunuzun duygusal stres yaşıyor olabileceğini düşünüyorsanız, danışmanlığın yararlı olup olmayacağı konusunda doktorunuzla konuşun.

Çocuğunuza mesane kontrolü egzersizleri ve teknikleri öğretmek yatak ıslattığı günlerin sayısını azaltabilir.

İlaçlar

Yatak Islatma - İlaçlar

Mesanenin tutabileceği idrar miktarını (mesanenin kapasitesini) artıran ya da böbreklerden salınan idrar miktarını azaltan ilaçlar yatak ıslatma tedavisinde kullanılır.

İlaçlar yatak ıslatma kontrolü için sadece bir süreliğine kullanılabilir. Bunu tamamen durdurmazlar.

 • İlaçlar, çocukların kampta ya da yatıya kalınan gezilerde olduğu zamanlar gibi kısa süreler boyunca kaza eseri yatak ıslatmanın kontrol altına alınmasında işe yarar.
 • Bazen ilaçlar başka tedavilerle birlikte ya da yatak ıslatmayı başka tedavilerle kontrol edememiş olan çocuklar için kullanılır. İlaçlar, kuru geceler geçirmenin nasıl bir his olduğunu görmelerini sağlayarak, başka tedavilerde sorun yaşayan çocukları cesaretlendirmeye ve motive etmeye yardımcı olur.

İlaç Seçimleri

Desmopressin

Trisiklik Antidepresanlar

Az sayıda vakada, küçük mesane kapasitesinin ya da aşırı aktif mesanenin yatak ıslatma nedeni olduğu düşünüldüğünde, tedavi için oksibutinin kullanılabilir, özellikle de çocuk gündüz vakti de kazara altını ıslatıyorsa.

Hakkında Düşünecekleriniz

İlaçlar genellikle güvenli oldukları bilinmediği sürece küçük çocuklarda yatak ıslatma tedavisi için kullanılmaz.

Çoğu çocuk ilaç tedavisi durdurulduktan sonra tekrar yatağını ıslatmaya başlar.

Ameliyat

Yatak Islatma - Ameliyat

Yatak ıslatmaya neden olan omurga ya da idrar yolu problemleri ameliyatla düzeltilebilir. Ama bu nadir olur.

Diğer

Yatak ıslatma için tek başına ya da kombinasyon şeklinde başka tedaviler de kullanılır. Bu tedaviler genellikle ilaç kullanımı gibi tıbbi tedavilerden önce denenir. Bu tedavilerin hepsi birkaç adım içerir, bunlar:

 • Ebeveynler ve çocuğu büyümekte olan çocuklar için neyin normal ve beklendik olduğu, üriner sistemin nasıl çalıştığı konusunda eğitmek.
 • Çocuğu zamanla sorunun üstesinden kendi başına gelebileceği konusunda cesaretlendirmek.
 • Yatağını ıslatmayı bırakması için çocuğu (davranış değişiklikleri ya da koşullanmayla) eğitmek ya da (örneğin, danışmanlık ya da neden stresse hipnozla) yatağını ıslatma sebebini ortadan kaldırmaya yardımcı olmak.

Bazen nem alarmı gibi bir cihaz eğitim (şartlanma) sürecinin bir parçası olabilir.

Diğer Tedavi Seçenekleri

 • Övgü ve cesaretlendirme (motivasyonel terapi), nem alarmı gibi diğer yöntemlerle birlikte kullanıldığında yatak ıslatmayı başarıyla durdurabilir.
 • İkincil enürezisi olan çocuklar ya da duygusal stresten kaynaklanan yatak ıslatma için danışma (psikoterapi) yararlı olabilir. Psikoterapi eğitimli bir danışmanla konuşmayı içerir. Danışman, çocuğa kaza sonucu altını ıslatmasına neden olabilen duygusal stresi tanımlamak ve onunla başa çıkmakta yardım eder. Amaç stresi azaltmak, yönetmek ya da ortaya çıkmasını önlemektir.
 • Hipnoz (hipnoterapi) yatağını ıslatan bazı çocuklar için yararlı olmuştur ve özellikle neden stres olduğu zaman etkilidir.

Bir çocuğa mesane kontrolünü öğretmek için çeşitli davranış eğitimi yöntemleri kullanılır:

 • Kendi kendini uyandırma eğitimi çocuğun tuvalete gitmek için yataktan kalkma alıştırması yapmasını içerir. Daha çok 6 yaşından büyük çocuklar için uygulanır.
 • Kuru yatak eğitimi, gerektiği zaman tek başına uyanmayı öğrenene kadar sıkı bir program takip ederek çocuğu geceleri uyandırmaktır. Kuru yatak eğitimi 7 gece sürdürülür.
 • Mesane esnetme egzersizleri mesanenin tutabileceği idrar miktarını artırmak için yapılır. Çocuğa idrarını daha uzun süre tutmayı öğretirler.
 • Motivasyonel terapi, yatak ıslatma için uygulanan diğer tedavilerden daha uzun bir süre gerektirir. Altını ıslatmayı durdurmaya istekli daha büyük çocuklar (6 yaşından daha büyük) için daha yararlıdır.
 • Nem alarmlarının yatak ıslatma için en etkili tedavi olduğu düşünülüyor ve çoğunlukla doktorların ilk seçimi bunlardır. Nem alarmları genellikle 7 yaşından büyük çocuklar için kullanılır.
 • Hipnoz terapisine başlanmadan önce, başka yöntemlerle tedavi edilmesi gerekebilen duygusal sorunları olup olmadığını anlamak için çocuğun değerlendirilmesi gerekir. Hipnozla birlikte psikoterapi çocukların stresli durumlarla başa çıkabilmesi için yararlı olabilir.
 • Tedavi işe yarıyor gibi görünse de, tedavi durdurulduktan sonra çocukların yatak ıslatmaya tekrar başlaması sık görülür. Tekrar başlayan çocukların çoğu, orijinal tedavinin tekrar edilmesiyle başarılı bir şekilde tedavi edilebilir, özellikle de bu tedavi nem alarmı ve motivasyonel terapi içeriyorsa.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

3 gün önce yatağa yatarken çok dar bi boxer giymiştim be yatakta dönerken boxerım sıkıştı ve sol testisim birden acımaya başladı ve 3 gündür sızlıyor... devamı