Kadınların birçoğu genç ve güzel cilt yapılarını kendilerine en iyi sonucu verecek olan düzgün seçilmiş kozmetik ürünleri sayesinde korurlar.Ancak bununla birlikte, size birkaç günlük kısa bir zaman zarfı içinde, mucizevi şekilde daha genç gözüken bir cilde sahip olmayı vaat eden ürünlerin bolluğu içinde, neyi ve nasıl seçeceğinizi anlamak zordur!Bu yüzden yaşlanmaya ya da kırışıklığa karşı bir ürün seçerken,  size en iyi etkinlik şansını sunacak olan aşağıdaki bileşenleri arayın:

Güneşten Koruma.

Güneş koruma faktörü 15 (SPF) veya daha fazlasını içeren güneşten koruma özelliği olan bir ürün seçin. Bu sizin cildinizi yaşlanmaya karşı koruyacak temel ipuçlarından birisidir.

Güneş ışınları cildinizdeki yaşlanma belirtileri konusunda en büyük sorumluluğu taşıyan faktörlerden birisidir.  Bu yüzden güneş koruma özelliği olan bir yaşlanma önleyici krem seçin ya da ayrıca güneş kremi kullanın.

Retinol

Bu madde, serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olan bir vitamin A bileşiği ve bir antioksidandır. Retinol içeren çeşitli formüllerin,  cilt hücrelerinin yenilenmesini canlandırdığı ve siyah lekeleri azalttığı bilinmektedir.

Hidroksi Asitleri

Yaşlanmaya karşı ürünlerin çoğunun üzerinde “AHA’lar ve BHA’lar” yazılı olduğunu muhtemelen görmüşsünüzdür: Bunlar ölü hücrelerden ayrılan derinin üst tabakasının pul pul dökülmesine gerçekten yardımcı olan alfa hidroksi asitleri, beta hidroksi asitleri ve poli hidroksi asitleridir.

AHA meyve asitlerinin bu pul pul dökme ve yenileme kapasitesi, cilt üzerindeki ölü hücreleri bir arada tutan hücre içi  ‘yapışkanın’ çözülmesine yardımcı olur.

Bu maddeyi düzenli olarak kullanmak, “epiderm” olarak adlandırılan üst derinin pullanarak dökülmesini artırır ve eksik olan hücrelerin yerine geçmesi için taze deri hücrelerinin üretimini canlandırır.

Nemlendirici etken madde olarak Alfa Hidroksi Asitleri içeren pek çok krem, cildinizin, daha açık bir ten rengi, daha az renkli doku benekleri ve daha az belirgin kırışıklıklar anlamına gelen, nem ve besleyici madde kazandığını işaret eder.

Eğer Alfa Hidroksi Asitleri içeren bir ürün kullanıyorsanız, bunun cildin alt tabakasını daha da fazla güneş hasarına maruz bırakacağını hatırınızda tutun, bu yüzden bu tip ürünler daima güneş koruyucularıyla bir arada kullanılmalıdır.

Koenzim Q10

Bu maddenin cildi güneş hasarına karşı koruduğu ve hücrelerdeki enerji üretimini düzenlediği söylenmektedir.

Bakır Peptitleri

Bu maddelerin ciltteki kolajen üretimini harekete geçirdiği ve iyileşme konusunda deriye yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Kinetin

Bu maddenin kırışıklıkları düzelttiği ve düzgün olmayan renk oluşumunu ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Yeşil, Siyah, Oolong  Çayı (güzel kokulu bir çeşit siyah çay) özleri

Bütün çayların atası olan, Camellia sinensis bitkisinin, içildiğinde ve aynı zamanda lokal olarak uygulandığında, iltihap önleyici ve antioksidan etkilerinin olduğu iyi bilinmektedir.

Tüm bu yazıdan anlaşılacağı üzere, yaşlanmaya karşı etkili kremimizi seçebilmemizin yolu, güzel kavanozları ve pahalı fiyatları tercih etmekten değil, seçeceğimiz kremin içeriğinde yer alan etkin maddelere bakmaktan geçiyor. Daha pahalı olanın daha etkili olduğu gibi bir düşünceye sahipseniz, bunun kocaman bir yanılgı olduğunu bilmelisiniz!

Op. Dr. Sinan GÖKER

hocam ben stargardt hastasiyim .göz numaram 2.5 numara.bu rahatsizligım ne kadar ilerler.körlük durumu olur mu.nelere dikkat etmem lazim.teşekkürler... devamı