Spor salonlarında saatlerdir ter döküp duruyor, antioksidan ve vitaminlerimizi söylendikleri gibi düzenli olarak dozunda alıyor evet beslenme düzenimizdeki ağırlığı meyve sularıyla sebzeler tutuyor.

Bunların hepsi tik tak işleyen yaşlanma saatini biraz da olsa geri almak için.

Ama yaşlanmayı geciktirmek amacıyla zamana sıkıştırdığımız tüm bu çılgın sıkı kalma programı içinde doğum günü pastamızı süsleyen mumların sayısını ele verecek olacak ellerimizdeki kırışıklıklar olacaktır.

Cildiyecilere göre ellerdeki yaşlanmayı geciktirici tedaviler önem kazanır çünkü elleri destekleyen çok az sayıda yağ dokusu bulunur.

Sürekli güneşe maruz kalmak ya da doğal yaşlanma süreci esnek liflerin ve ellerde fark edilir kırışıkların oluşumuna yol açacak kolajenlerin kopmasına neden olabilir. Bundan dolayı yaşlanma etkilerini geri çevirmek ve geciktirmek için akla yatkın bir düzen takip edilmelidir.

  • Ellerinize gösterebileceğiniz en basit bakımla başlamak gerekirse; toz alma, ellerinizdeki cilde zarar verebilecek olan bir deterjanla kıyafet veya bulaşık yıkama gibi çeşitli günlük işleri gerçekleştirirken plastik veya kauçuk eldivenler takın.
  • Yaşlanmayı geciktirmek için yapılabilecek ikinci adım Retinol A açısından zengin bir kremle ve kolajenin zarar görmüş hücrelerini tamir etmesini sağlayacak diğer ürünlerle ellerinizi şımartmaktır.
  • Daha da ileri gitmek gerekirse, son zamanlarla rağbet görmeye başlamış yaşlanma belirtilerini azaltarak genç görünümlerini geri kazandıracak hidrokinon ürünlerini deneyebilirsiniz. Ama reçetesiz her yerde satılan ürünler yerine, ellerdeki yaşlanmayı geciktirmek için bir cilt uzmanı tarafından tavsiye edilmiş bir ürünü almak daha güvenli bir alışveriş olacaktır.
  • Güneşe karşı korunmanın ellerinizin güzelliğini sürdürmeye her zaman büyük faydası vardır. Ellerimizin herhangi bir krem veya sıvıyı emmesi 20 dakika alır; bu nedenle en az 15 SPF koruma faktörlü bir güneş kreminin her zaman dışarı çıkmadan sürülmesi tavsiye edilir. Ayrıca aşırı sıcaklarda pamuk eldiven takılması da iyi bir alternatiftir. Ellerinizi koruma altına almak için güneş kremlerinden birini deneyin.
  • Ellerinizi aromalı parafin el mumu banyosu yaptırma lüksünün tadını çıkarın. Aromatik parafin el banyosu, genellikle bilindik cilt bakımı ürünlerinin sahip olmadığı koruyucu bir astar oluşturarak cildinizi koruyacaktır. Piyasada makul fiyatlarda bulabileceğiniz, parafin mum setleri olmak üzere çok sayıda evde kullanım amaçlı ürün mevcuttur.
  • Profesyoneller tarafından, ince cildin altını desteklemeye ilave katkı sağlayan dolgu maddelerinin enjekte edilmesi kırışıklıkları doldurarak daha genç bir görünüm kazandırır. Bu tedavinin gerçekleştirilmesi sadece 20 dakika sürer, sonuçları birkaç hafta içinde görülür.

 

Özetlemek gerekirse, elleriniz için bir yaşlanmayı geciktirici bakımda karar kılarak zamanın zalim ellerini geri çevirin.

Dyt. MELTEM ŞENİZ TOKSOY

35 Yaşındayım ben her bayan gibi sağlıklı yaşlanmak için Co-enzyme Q10 içe bilirmiyim hariçten aldığım antideprasan ilacım var zarar olurmu... devamı