Yaşam tarzı değişiklikleriniz güzelliğinizi etkiliyor, nelere dikkat etmelisiniz?

Gece uyumadan önce makyajınızı temizleyin

Uyumadan önce makyajını temizlenmediğinde; akne, gözenek ve kirpik dökülme riskini arttırır. Makyajınızı silerken saç diplerinize taşan kısımları da temizlemeyi ihmal etmeyin. Makyaj, saç köklerinin tıkanmasına neden olabilir. Bu da saç dökülmesine yola açar.

Yüzüstü uyumak yüzdeki kırışıklıkları arttırıyor

Özellikle yumuşak yastıklar zaman içinde göz ve yanak çevresinde deformasyona yol açar. Sırtüstü yatılmasında büyük fayda var. Eğer sırtüstü uyumaya zorladığınız zaman zorlanıyorsanız, uykusuzluk ya da uyku kalitesinin düşük olması cildiniz kendini yenileme işlemini gerçekleştirmeyecektir.

Vücut jelleri boyun bölgesine zarar verir.

Boyun bölgesi, cildin dokusu nedeniyle en fazla korunması gereken bölgelerin başında gelir. Boyun bölgesi için vücut için kullanılan kremler değil, yüz için kullanılan kremler ve koruyucular tercih edilmelidir.

Şeker bağ dokularına zarar verir.

Şekerli gıdalar, kilo almanın dışında ciltte deformasyonlara da sebebiyet verir. Şeker, cildin elastikiyet özelliğinin azalmasına neden olur. Günde 8-9 çay kaşığından daha fazla şeker tüketilmemelidir. Çikolata, bisküvi, meşrubatlardaki şeker oranını göz önüne alarak beslenmenizi düzenlemenizi tavsiye ediyoruz.

Güneş cildinize aşırı derecede zarar verir.

Güneşli havalarda cildinizin korunmaya olan ihtiyacı artar. Denize yakın alanlarda bu ihtiyaç daha da artar. Sadece göze değil, gözlere de zarar vermektedir. Güneş ışığına maruz kalmayarak hem cildinizi hem de gözlerinizi koruma altına almalısınız.

Op. Dr. Aytun AKTAN

qlairistayı adet olmadığım gün başlarsam aynı gün korumaya başlar mı?... devamı