Vertigo İçin Semont ve Epley Manevraları

Vertigo İçin Semont ve Epley Manevraları

Vertigo İçin Semont ve Epley Manevraları

Semont ve Epley manevraları, benign proksimal pozisyonel vertigo (BPPV) tedavisinde kullanılan egzersizlerdir. Bunlar bir doktor veya fizik tedavi uzmanı yardımıyla yapılırlar. İhtiyaç duyulan süre, seans başına yalnızca 10–15 dakikadır.

Başınız düzgün bir şekilde farklı pozisyonlara hareket ettiğinde, vertigoya neden olan kristalize kalsiyum zerreleri, yarım dairesel kanaldan iç kulaktaki bir alana geçer ve burada artık sabit hale gelir. Bu konuda iki manevra başarıyla uygulanmıştır; Semont ve Epley manevrası…

Semont manevrası şu şekilde uygulanır:

 • Siz oturtulursunuz ve doktorunuz başınızı etkilenmemiş olan kulak istikametinde 42 derece döndürür.
 • Doktor sizi 105 derece eğer. Böylece siz etkilenmiş kulağınız zemine bakacak ve başınız serbest bir şekilde asılı kalacak şekilde uzanmış olursunuz. Burnunuz da yukarı doğru bir pozisyon alır. Bu pozisyonda 3 dakika kalırsınız ve zerrelerin kanalın tepesine gelmesi sağlanır.
 • Başınız dik ve yüzünüz ileri dönük olarak oturur pozisyondayken, doktorunuz; başınızı, burnunuz yere bakacak şekilde, etkilenmemiş olan kulağınızın üzerine gelinceye kadar hızlı bir şekilde hareket ettirir. Bu pozisyonda da 3 dakika kalırsınız. Zerrelerin şimdi kanalın çıkışına doğru hareket etmesi gerekir.
 • Son olarak doktor sizi oturur pozisyona doğru yavaşça hareket ettirir. Zerrelerin şimdi kanalın utrikül kısmına düşmesi gerekir. Burada artık vertigoya neden olmayacaklardır.

Epley manevrası da şu şekilde uygulanır:

 • Siz oturtulursunuz ve doktorunuz başınızı yatay olarak etkilenmemiş olan kulağınıza doğru hareket ettirir. Bu manevra sırasında, destek almak için doktorunuzun kolunu tutmalısınız.
 • Doktorunuz sizi geriye doğru yatay pozisyona, başınız 45 derece eğik olarak asılı kalacak hale gelene kadar hareket ettirir. Zerreler kanalın tepesine doğru ilerledikçe bir vertigo atağı tetiklenir. Siz, vertigo geçene kadar, genellikle de 1 dakika boyunca bu pozisyonda tutulursunuz.
 • Doktor sizi etkilenmemiş olan kulağa doğru 90 derece hareket ettirir, böylece yere doğru bakıyor olursunuz. Zerreler kanala geri dönerek bir başka vertigoyu tetikleyebilir. Bu pozisyonda da bir dakika. vertigo atağı durana kadar kalırsınız.
 • Tekrar oturma pozisyonuna gelmeniz için doktor size yardımcı olacaktır.

Bu manevralar; bazen bir titreşim kafa bandı takılarak tatbik edilir. Titreşimle zerrelerin iç kulakta dengeyi etkilemeyecek bir yere doğru hareket etmesine yardımcı olmak amaçlanır.

Bazı vakalarda; doktorunuz veya fizyoterapistiniz sizden, Epley manevrasını evde kendi kendinize uygulamanızı isteyebilir. Eğer doktorunuz bunun  nasıl yapılacağını gösterir ve siz de güvende hissederseniz, vertigodan kurtulmak için bu manevraları evde yapabilirsiniz.

Tedaviden sonra ne beklenmeli?

Soment ve Epley manevraları benign proksimal pozisyonel vertigoyu (BPPV) bir tedavi ile biraz iyileştirebilir veya tamamen tedavi edebilir. İnsanlar bazen çoklu tedaviye ihtiyaç duyarlar.

Niçin yapılır?

Soment ve Epley manevraları BPPV’yi tedavi etmek için uygulanır.

Ne kadar işe yarar?

Epley prosedürü güvenlidir ve benign proksimal pozisyonel vertigo (BPPV) tedavisinde gerçekten işe yarayabilir.

Soment manevrası ise BPPV belirtilerini durdurmak için işe yarayabilir. Fakat kanıtlar Eoley prosedürü kadar iyi olmadığı yönündedir.

Riskler

Bu tedavilerle alakalı olarak önemli riskler bulunmamaktadır,

Bunlarla ilgili ne düşünmeli?

BPPV için Soment ve Epley manevraları egzersiz (mesela Brandt ve Daroff egzersizleri) gibi diğer yöntemlerden daha etkilidirler. Egzersiz BPPV sebeplerini tamamen tedavi etmez. Bunlar beynin telafi etmesini hızlandırırlar. Soment ve Epley manevraları ise vertigo belirtilerini çabucak hafifletirler.

 • baş
 • dönmesi
 • vertigo
 • beyin
 • sinir