Baş Dönmesi ve Terleme

Baş Dönmesi ve Terleme
Temelde vücut genelinde, bilinçsizlik haline de yol açabilen bir sıkıntıdır. Esasen bir sallantı halinin ve kendinden geçme hissinin eşlik ettiği bir dengesizliktir. Bu, tüm dünyadaki insanlara sıkıntı veren yaygın rahatsızlıklardan biridir. Baş dönmesine, sık sık aşırı terleme ve çarpıntı eşlik eder.

Baş dönmesi ve terleme kendi içlerinde belli tıbbi durumların belirtileri olsa da de, baş dönmesiyle terlemeye eşlik edebilen başka belirtiler olabilir. Çarpıntılar çoğunlukla baş dönmesi ve terleme belirtilerinin tamamlayıcı bir parçasıdır. Baş dönmesi, kişi yürümekte, konuşmakta zorlandığı ve bulanık bir görüş yaşadığında saptanır. Geçici duyma kaybı da baş dönmesinde yaygındır. Sakarlık, yorgunluk, bulantı ve kusma da diğer belirtilerdendir. Bazı vakalarda başta, gözlerin arasında ağrı da bildirilir. Baş dönmesi teşhisi göz hareketlerine, su kaybına ve vücut hareketi tutarlılığının kontrolüne dayanır.

Baş Dönmesi ve Terleme Nedenleri

Fibromiyalji

Kronik baş dönmesinin başta gelen nedenlerinden biri fibromiyaljidir. Fibromiyalji, kronik ağrı sendromu olarak da bilinir ve kaslarda ve bağlayıcı dokuda aşırı ağrı meydana getiren bir durumdur. Fibromiyaljinin nedeni henüz tam olarak bilinmiyor ama sıklıkla bir kas-iskelet hastalığı sayılıyor. Baş dönmesiyle birlikte terleme de, fibromiyaljinin yaygın bir belirtisidir.

Göğüs Ağrısı

Göğüs ağrısı, genelde bir kalp krizinden önce gelir. Sindirim sorunuyla da karıştırılabilen daralma ve nefes alamama haliyle tanımlanır. Göğüs ağrısı sırasında meydana gelen baş dönmesi ve terleme, 15-20 dakika süren korkutucu bir olaydır. Ağrı bundan daha uzun süre devam ederse vakit kaybetmeden acil servisi çağırın.

Yüksek Tansiyon

ya da yüksek kan basıncı baş dönmesi, terleme ve bulantı benzeri durumlara yol açar. Nedeni, kişinin kan basıncındaki ani yükselmedir. Zihni sakinleştirip vücudu gevşeterek kontrol edilebilir.

Düşük Tansiyon

Düşük tansiyon ya da düşük kan basıncı da yüksek tansiyonla benzer belirtileri tetikler. Kan basıncının düşmesinin birçok nedeni vardır, hamilelik de bunlardan biridir.

Panik Ataklar

Panik atak, kişinin aşırı terlemesine ve de başının dönmesine yol açar. Panik atak her an, herhangi bir eylemin ortasında meydana gelebilir. Kişi, panik süresince belli bir neden olmaksızın ani bir baş dönmesi ve terleme yaşar.

İlaçların Yan Etkileri

Vücudun hormonlarına karışan belli ilaçlar ve uyuşturucular bu tür etkileri tetikler. Doğum kontrol hapları, baş dönmesiyle terlemeye neden olan yaygın bir baş dönmesi nedenidir. Belli antibiyotikler de benzer etkileri tetikler. Bunların yerine geçebilecek başka bir ilaç için doktorunuza danışabilirsiniz.

Yumurtlama

Bir kadının vücudundaki hormon seviyeleri boyunca sürekli değişir. Yumurtlama esnasında, hormonlar vücutta hayli sıkıntı meydana getirebilir, bu da baş dönmesi, terleme, bulandı vb’ne yol açar. Ne var ki, bu tamamen normal sayılır ve tedavi gerekmez.
  • baş dönmesi
  • vertigo
  • fibromiyalji
  • terleme