Bir toplardamarın amacı kanı daha fazla oksijen için kalbe götürmektir. Damarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmaması durumunda, kanın geriye doğru arterlere akmasını engelleyemez. Bu, bacakta kramplar ve ağırlık, kaşıntı, şişme ve bacak yaralarına neden olabilen genişlemiş ve şişmiş damarlar oluşturur. Çoğu varis ciddi bir tehdit teşkil etmez ve basit ev önlemleriyle bakımı yapılabilir.

  1. Doku oksijenasyonunu (oksijen alımı) koenzim Q10 ile arttırın.  Bu, bağışıklık sistemini güçlendirir, koenzim A ile birlikte alındığında bağışıklık sistemine pek çok tehlikeli maddenin detoksifikasyonu (organizmanın kendisine zararlı olan toksik maddelerden temizlenmesi) için destek sağlar. Koenzim Q10 günde 100 mg alınabilir (yetişkinler için). Koenzim A için etiket yönergelerini izleyin.
  2. DMG (dimetilglisin) ile dokularda oksijenin daha iyi kullanılmasını sağlamaya yardımcı olun. Genel bir erişkin dozu günde üç kez 50 mg’dır.
  3. Kan damarlarını yumuşak ve esnek tutmaya yardımcı olmak için diyetinize temel yağ asitleri ekleyin. Yaygın kullanılan temel yağ asitleri keten tohumu yağı ve balık yağıdır, bunlar takviye olarak verilir.
  4. Biyoflavonoidlerle birlikte C vitamini alın. Bunlar kan pıhtılaşma eğilimini azaltır ve kan damarlarının gücünü korumaya yardımcı olur. Günde üç kez 3000 ila 6000 mg C vitamini, 100 mg biyoflavonoid kompleksi ve 50 mg rutin alın.
  5. Kalın bağırsağınızı temiz tutmak ve besinlerin hareketini düzenlemek için beslenmenize psilyum kabuğu, kara keten tohumu gibi lifler ekleyin ya da her gün bol bol çiğ meyve ve sebze tüketin.

Özer SELİMOĞLU

Merhaba özer bey benim ayaklarımda varis var ve iç varisten ameliyat oldum.Ağrılarım geçmeyince bir kalp ve damar cerrahisine muayene oldum ve derin ... devamı