Nedir

Hamilelikte Sırt Ağrısı

Hamilelikle oluşan sırt ağrısı, bir bela değildir; hamileliğin olağan bir yan etkisidir. Neredeyse her genç kadın, hamile kalmak ister. Sırt ağrısı, hamilelik sırasında birçok kadında görülen yaygın bir durumdur. Bir anket sonucuna göre kadınların yaklaşık yüzde 80’i, hamilelik sırasında sırt ağrısı çekmektedir, vakaların çoğu günlük yaşam tarzında bir rahatsızlığa işaret etmektedir. Geçici bir sırt ağrısı olduğundan, doktor ağrıyı azaltmak için hafif bir egzersiz tavsiye eder. Böylece şimdi sırt ağrısının her zaman hamilelikle özdeşleştiğini bu nedenle bir kişinin böylesi bir durumla karşılaştığında endişelenmemesi gerektiğini anlamış olmalısınız.

İşte, burada, hamilelikle birlikte oluşan sırt ağrısı için bazı çözümler bulabilirsiniz.

Öncelikle hamilelik sırasında sırt ağrısının nedenlerini tartışalım. Bu tip bir ağrı, yanlış eşya kaldırma tekniğinden, vücudun hatalı duruşundan, zayıf kaslardan veya incinmeden ve kasların gerinmesinden, kilo almaktan ve bebekten kaynaklanabilir. Kişinin hamilelikte sırt ağrısı için tavsiye edilen egzersizleri yaparken daha dikkatli olması gerekir, çünkü yapacağınız egzersiz ne olursa olsun doğuracağınız bebek üzerinde etkisi olur. Bu nedenle lütfen durumu hafife almayın ve egzersizler veya ilaç tedavisine dair doktorunuza danışın, çünkü ağrı doğum yaklaştıkça daha da kötüleşebilir.

Önleme

Hamilelikle Oluşan Sırt Ağrısı Sırasında Yapılacak Egzersiz Ve Alınacak Tedbirler

1. Vücudunuza doğru bir duruş kazandırmaya çalışın, vücudunuzun ileri doğru eğik durmasını engelleyin. Poponuzu tam altta tutun ve omzunuzu aşağı doğru esnetin.

2. Uzun saatler ayakta kalmaktan kaçının, sırtınızı desteklemek için uygun bir sandalye seçerek büyük bir dikkatle oturun.

3. Uyurken yan yatın, sırt üstü uyumaktan kaçının.

4. Sırtınızı eğmeyin ve boynunuzu ve kollarınızı esnetmekten kaçının.

5. Karnınızı, sırtınızı ve poponuzu esnetin, esneme egzersizleri sırt ağrınızın azalmasına yardım eder ama dikkatli olun; egzersizleri çok hızlı yapmayın, yavaş hareketlerle başlayın.

Doç. Dr. Murat Başkurt

Hocam bir kaç haftadır kalp ağrısı çekiyorum ve sol sırtıma bıçak sallanıyor ve kalpte yanma oluyor nefes almakta zorlanıyorum... devamı