Nedir

Nedir?

Mantarlar genellikle vajina içinde küçük saylarda bulunur. Vajinal mantar enfeksiyonu, vajina içinde çok fazla mantar hücresinin büyüdüğü anlamına gelir. Bu enfeksiyonlar çok yaygındır. Çok rahatsız edici olsalar da genellikle ciddi değildirler. Ayrıca tedavisi basittir.

Sebepler

Sebepler

Mantar enfeksiyonlarının çoğu Candida albicans adı verilen bir maya türünden kaynaklanır.

Sağlıklı bir vajinada pek çok bakteri ve az sayıda mantar hücresi bulunur. En sık görülen bakteri türü olan Lactobacillus acidophilus, mantarlar gibi diğer organizmaları kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Bu organizmalar arasındaki dengeyi bozacak bir şey olduğu zaman mantarlar çok fazla büyüyerek belirtilere neden olabilir. Bu dengesizliğe bazen antibiyotik almak neden olur. Hamilelik veya hormon replasman tedavisinden kaynaklanan yüksek östrojen düzeyleri de buna neden olabilir. Diyabet veya HIV enfeksiyonu gibi bazı sağlık sorunları da bir neden olabilir.

Belirtiler

Belirtiler

Bir mantar enfeksiyonu vajina içinde kaşıntı ya da ağrıya ve bazen seks ya da idrar çıkarma sırasında ağrı ya da yanmaya neden olur. Bazı kadınlarda aynı zamanda, hiçbir kokusu olmayan ve biraz süzme peynire benzeyen, yoğun, öbekleşmiş, beyaz bir akıntı olur.

Bu belirtilerin adet döneminden önceki hafta olma olasılığı yüksektir.

Testler

Testler

Bir vajinal enfeksiyon hakkında yanlış tahminde bulunmak kolaydır. Ne olduğundan emin olamazsanız ya da bu belirtileri ilk kez yaşıyorsanız doktorunuzla görüşün. Aynı zamanda hamileyseniz de doktorunuzu görün. Doktorunuz bir vajinal muayene yapmak isteyebilir.

Tedavi

Tedavi

Daha önce mantar enfeksiyonu geçirdiyseniz, belirtileri tanıyorsanız ve hamile değilseniz, reçetesiz olarak satın alabileceğiniz ilaçlarla kendinizi evde tedavi edebilirsiniz. Mantar önleyici krem, vajina içine yerleştirilen bir fitil ya da ağız yoluyla alınan mantar önleyici tabletler kullanabilirsiniz.

Eğer belirtileriniz hafifse, kendi kendine geçip geçmeyeceğini görmek için beklemek isteyebilirsiniz.

Mantar enfeksiyonları hamilelikte sık görülür. Eğer hamileyseniz, önce doktorunuzla konuşmadan mantar enfeksiyonu için bir ilaç kullanmayın.

Enfeksiyonu tedavi etmek için bir krem ??veya fitil kullanırsanız, doğum kontrolü için prezervatif ya da diyaframa güvenmeyin. Bazı ilaçların içindeki yağlar, genellikle bu araçların yapımında kullanılan lateksi zayıflatır.

Birçok kadında tekrarlayan enfeksiyonlar oluşur. Eğer bir yıl içinde dörtten fazla mantar enfeksiyonu kaparsanız doktorunuzla görüşün. Doktorunuz, bu enfeksiyonların diyabet gibi başka bir sağlık sorunundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için bazı testler yapabilir.

Önleme

Önleme

Mantar enfeksiyonlarını, genital bölgenizi mümkün olduğunca kuru tutarak ve nefes almasını sağlayarak önleyebilirsiniz. Örneğin:

  • Naylon değil, pamuklu iç çamaşırı giyin ve dar pantolon ve külotlu çoraplardan kaçının.
  • Islak bir mayoyu hemen değiştirin.
  • Vajinal duş ve spreyler, kokulu tuvalet kağıdı ve deodorantlı tamponlardan kaçının.
İLGİLİ MAKALE

Pamukçuk nedir?

Op. Dr. Aytun AKTAN

iyi günler hocam ben 29 yaşındayım kayseri de yaşıyorum 2 ay önce şiddetli bir vajinal mantar geçirdim daha sonra doktora gittim funit ile trokozal kr... devamı