Amerikalı bilim insanları, uykusuzluğa yol açan enzimi keşfetti. "Journal of Neuroscience" adlı dergide yayımlanan araştırma, uykusuzluğun temel nedeninin kimyasal olduğunu ortaya çıkardı.

İnsan zihninin en gizemli yanlarından biri olarak kabul edilen uykunun, biyolojik süreçler, çevresel etkenler ve davranış örüntüsü arasındaki hassas bir denge tarafından düzenlendiği biliniyor, ancak bu süreçte rol oynayan mekanizmalar henüz tam olarak çözülemedi.

Uykunun hücresel düzeyde nasıl düzenlendiğini ortaya çıkarmayı amaçlayan araştırma, çeşitli uyku bozukluklarının nedenlerinin ortaya çıkarılması ve bu bozukluklar için etkili tedavi yöntemleri bulunması açısından özel bir önem taşıyor.

Uyku bozuklukları için hâlihazırda kullanılan tedavi yöntemlerinin birçok istenmeyen yan etkiye yol açtığını belirten bilim insanları, enzimin engellenmesinin uykunun sağlıklı bir yaşam için gereksinim duyulan REM (hızlı göz hareketleri) ve N-REM evrelerine yol açarak doğal bir tedavi sağladığını kaydetti.

Op. Dr. Sinan GÖKER

merhaba hocam yaşım 33 hipermetrop astigmatım sağ göz de doğuşdan tembellik var % 30 görüyor diğer göz de numarası hariç proplemim yok sağ 5,50 sol 4... devamı