Genel Bakış

Doktorunuz, lipit paneli - kandaki kolesterol ve trigliseritleri ölçen test- istediğinde çoğunlukla kolesterol rakamları üzerinde durur. Ama bunun yanı sıra trigliserit seviyenizi bilmek de önemlidir.

Kanda aşırı trigiliseriti azaltmak, diyabetin yanı sıra kalp hastalığı veya diğer sağlık sorunlarına yakalanma olasılığınızı azaltabilir. Ve zaten diyabetiniz varsa trigliseritleri kontrol altında tutmak, kalp krizi veya felç geçirme olasılığını da büyük miktarda düşürür.

Diyabet

Diyabet Risk Faktörü

Araştırmalar, düşük trigliserit seviyelerinin vücudun yeterli insülin hormonu üretememesi veya söz konusu hormonları iyi kullanamaması sonucu ortaya çıkan ve ciddi bir sağlık sorunu olan diyabeti uzaklaştırmaya yardımcı olabildiğini gösteriyor.

Diğer yandan sağlıklı erkekler üzerinde yapılan 10 yıllık bir çalışmada araştırmacılar, trigliserit seviyeleri en düşük olan deneklerin diyabete yakalanma riski en az olduğunu gözlemlediler. Ayrıca sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleriyle yüksek trigliserit seviyelerini düşüren erkeklerin, daha önce trigliseritle ilgili hiçbir problemleri olmamış erkeklere benzer diyabet riski taşıdıkları bulundu. Sonuçlar; tansiyon, fiziksel aktivite, vücut kütle endeksi, aile öyküsü gibi diyabet risk faktörleri için kontrol edildiğinde bile doğruydu.

Uzmanlar trigliseritler ve diyabet arasındaki farkı tam olarak anlamıyorlar. Ama aşırı trigliseridin bazı insanlarda insülin direncini arttırabileceğine inanıyorlar. Bu, vücudun glukozu etkili bir şekilde kullanamaması durumu.

Metabolik Sendrom

Metabolik Sendrom

Yüksek trigliserit seviyesi, metabolik sendrom için de önemli bir risk faktörüdür. Metabolik sendrom, çoğunlukla birlikte ortaya çıkan bir bozukluklar kümesidir ve kalp hastalığı, felç ve diyabet riskini büyük ölçüde arttırır. Aşağıdaki risk faktörlerinden en az üçüne sahip kişilere metabolik sendrom teşhisi konulabilir:

  • Yüksek trigliseritler
  • Yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin düşük seviyeleri (HDL veya ‘iyi’ kolesterol)
  • Yüksek tansiyon
  • Abdominal obezite veya geniş bel çevresi
  • Yüksek kan glukozu seviyeleri

Kişi ne kadar çok risk faktörüne sahip olursa kalp hastalığı, felç veya diyabete yakalanma riski de o kadar fazla oluyor. Metabolik sendromlu hastası birinin, olmayan birine göre kalp hastalığına yakalanma riski iki kat, diyabete yakalanma riski ise beş kat fazladır.

İkilem

“Tavuk - Yumurta” İkilemi

Yüksek trigliseritler ve diyabet arasındaki ilişki tek yönlü değil. Yüksek trigliseritlerin diyabet riskini arttırabildiği gibi diyabet de trigliserit seviyelerini yükseltebilir. İki durum birbirine geçmiştir.

Trigliserit seviyeleri yüksek olan insanların, normal olanlara göre daha fazla kalp krizi veya felç riski taşırlar. Anormal trigliserit seviyeleri, diyabete bağlı sinir hasarı oluşma riskinin yükselmesiyle alakalıdır.

Bunun anlamı; herkesin - diyabetlilerin ve diyabeti engellemek isteyenlerin- trigliserit seviyelerini yakından takip etmesi gerekiyor. Eğer sizinki 150 mg/dL’nin üzerindeyse azaltacak adımlar atın. Doktorunuz buna yardımcı olacak bir plan oluşturabilir.

Prof. Dr. Nurettin LÜLECİ

Hocam bel fitigi var bende ayrıca algolajide tedavi oldum ama maalesef yeterli olmadı daha sonra ağrılar tekrar nüksetti birde aya üzerimde diyabetten... devamı