En sık görülen tiroit şikayetlerinden hipotiroidi ve hipertiroidi hastaları her zaman spor yapacak motivasyonu kendilerinde bulamayabilirler. Özellikle tiroit bezinin normalden daha az aktif olduğu hipotiroidide bitkinlik ve depresyon gibi komplikasyonlar egzersizi düşünmeyi bile zor hale getirebilir. Halbuki egzersiz iyi hissetme hormonlarını salgılatarak, enerji seviyelerini yükselterek ve kilo kontrolünü kolaylaştırarak tiroit hastalarına birçok fayda sağlar. Tiroit hastalıklarında spora motive olmak için yapabileceğiniz çeşitli şeyler vardır.

Öncelikle sevdiğiniz bir sporu seçin. Sporu hayatınızın bir parçası haline getirebilmenin en kolay yolu sevdiğiniz şekilde egzersiz yapmaktır. Sağlık durumunuzu, tedavinizin geldiği süreci doktorunuzla konuşun ve sizin için hangi sporların uygun olduğunu ona sorun. Bu seçenekler arasında en severek yapacağınızı tercih edin ve başlayın.

Kişisel antrenör yani spor hocasıyla çalışmak iyi bir yatırım olabilir. Sürekli çalışabilecek olmasanız da başlarken size yardımcı olur ve yapacağınız şeyleri doğru yapmanızı sağlar. Sonraki dönemlerde uygulayabileceğiniz bir program yazar. Ayrıca düzeninizi oturtana kadar motivasyonunuzun düşük olduğu günlerde bile spora geldiğinizden emin olur. 

Tiroit hastalıklarında spora motive olmak için yapabileceğiniz bir diğer şey arkadaşlarınızla spor yapmaktır. Birbirinize karşı sorumluluk duyduğunuz zaman her iki tarafın da spor düzenini aksatması daha az olası hale gelir. Bir yandan da beraber vakit geçirerek ve aralarda konuşarak sıkılmadığınızdan emin olursunuz.

Sevdiğiniz müzikleri dinlemek spor yaparken motive olmak ve ruh halini iyileştirmek için faydalıdır. Eğer hipotiroidi ile alakalı depresyon şikâyetiniz varsa sizi moda sokan ya da içinizi açan müzikler, spora gitmek için koltuktan kalkmayı biraz daha kolay hale getirebilir. Spor sırasında sesli kitaplar ya da podcastler dinleyerek de eğlenebilir ya da öğrenebilirsiniz.

Tiroit hastalıklarında spora motive olmak için yapabileceğiniz bir şey dışarı çıkmaktır. Spor salonu size boğucu ve sıkıcı geliyorsa yoga, koşu, yürüyüş, bisiklet gibi favori bir sporunuzu dışarda yapmayı deneyin. Eğer hipertiroidi şikayetinden ötürü uyku problemleriniz varsa dışarıda spor sizin için ideal olabilir. Daha iyi uyumak adına akşamüstü spor yapmak hem alacağınız gün ışığı ile uyku saatinizi resetler hem de yatma saatinden önce vücuda soğuması için yeterli vakti verir. 

Eğer spora nasıl başlayacağınızı bilemiyorsanız ve hocayla çalışmanız mümkün değilse grup derslerine girebilirsiniz. Zumba, aerobik, step gibi çok çeşitli alanlarda verilen bu dersler spora başlamayı kolaylaştırır ve dakikaların nasıl geçtiğini anlamadan egzersiz yaparsınız.

Doç. Dr. Sinan ÇAĞLAYAN

merhaba hocam tiroidim ağır çalışıyor halsizliğim devam ediyor nedendir... devamı