Tırnak mantarının tedavisinde önemli olan iki nokta vardır. Tırnak mantarının tedavisinde, tırnak mantarının etkilediği yüzeyin neler olduğunun tespiti çok iyi yapılmalıdır. 

Eğer tırnak dışında ciltte ya da kıllı bölgelerde mantar sorunu varsa, bu hastalarda dermatoloji uzmanının desteğiyle, ağızdan kullanılan ilaçlarla yapılan ortak tedaviler söz konusudur. 

Sadece tırnağın tutulduğu bir mantar enfeksiyonu söz konusu ise, bu hastalarda hem ağızdan ilaç alınarak ya da lokal, tırnak üzerine sürülen ilaçlarla tedavi yapılır, hem de tırnağın üzerine uygulanacak olan lazer yöntemiyle tırnaktaki mantar ortadan kaldırılabilir. 

Lazer yönteminin ilaç yöntemlerinden tek farkı şudur: İlaçların kendine göre bazı hastalarda çeşitli sakıncaları ve yan etkileri olabilir. Ama lazer diyabetik hastalar dışında tüm hasta gruplarında rahatça kullanılabilir. 

Tırnak mantarı tedavisinde tedavinin temel prensibi, tırnaktaki mantar tamamıyla ortadan kalkana kadar tedavinin sürdürülmesidir. Hangi yöntem tercih edilirse edilsin, hastalarda, en az 3 aylık bir tedavi süreci vardır.

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

selamlar günnur hanım bi konu hakkında danısıcaktım babamın ilk tırnaklardan basladı hastalıgı biz mantar olabilir sanıyorduk ama bi zaman sonra ayak ... devamı