Tırnak Mantarı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

Tırnak Mantarı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Nelerdir?
Tırnak mantarında sürme ilaçlar ya da haplar kullanılabilir. Sürme ilaçlar üre ve mantarı öldüren maddeler içeren, cilalardan oluşur.

 

Bu tür cilalar, mantarın başlangıç aşamasında ya da sağlık sorunları nedeniyle ağızdan ilaç kullanamayanlarda kullanılır. Bu ilaçları en azından 3-6 ay kullanmak gerekir.

 

Hap olarak kullanılan mantar ilaçlarının kullanım süreleri, tutulan bölgeye göre değişebilir. El tırnağı mantarından en az 2 ay, ayak tırnağı mantarında 3 ay kullanılması gerekir.

 

Kullanılan maddenin cinsine göre 3 ay süresince ayda bir hafta ya da her gün kullanılabilir. Ya da haftada 1 gün içilebilir.

 

Mantar ilaçlarının çoğu, günümüzde güvenle kullanılabilir. Ancak yine de nadiren de olsa karaciğere yan etkileri olabileceği için, başka ilaç kullananlarda, kilo sorunu olanlarda ve yaşlılarda ayda bir karaciğer fonksiyon testi yapılmasında yarar vardır.

 

İlaç tedavisi bittiğinde tırnağın görünümü hemen düzelmez. Bu 1 yıllık bir süreyi bulabilir. Ancak tedavinin işe yarayıp yaramadığını anlamak için, alttan temiz tırnağın gelip gelmediğine bakılmalıdır.
  • tırnak mantarı
  • tırnak mantarı tedavisi
  • tırnak mantarı ilaçlari
  • tırnak mantarı tedavisinin süresi