Kaşıntının tedavisi, öncelikle teşhisin konulmasını gerektirir. Eğer bir cilt hastalığı söz konusuysa, öncelikle bu cilt hastalığının tedavi edilmesi, kaşıntının giderilmesini sağlayacaktır.

Kaşıntıya neden olan bir egzama ise buna uygun bir takım antihistaminikler, belki kortizonlu kremler, yumuşatıcı merhemler, bunların yanı sıra egzama tedavisinde kullanılan bazı terkipler kullanılabilir.

Bir enfeksiyon ya da uyuz gibi bir paraziter hastalık söz konusuysa, buna ilişkin tedaviler yapılabilir.
Genel vücut kaşıntısında, eğer bir iç hastalığı varsa, öncelikle o hastalığa yönelik tedaviler yapılır. Bunun yanı sıra da cildi rahatlatan losyonların, kortizonlu kremlerin hekim kontrolünde kullanılması gerekir.

Antihistaminik denilen alerji hapları gibi ilaçlar, kaşıntıların oldukça hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ama kişinin beslenmesi de çok önemlidir.

Kaşıntılı dönemde uyarıyı arttırdığı için çok fazla kahve, çay içilmemesi, baharatlı gıdaların tüketilmemesi gerekir. Daha hafif, meyve, sebze, beyaz et ve tam buğday ekmeğinden oluşan gıdalarla beslenmekte yarar vardır.

Op. Dr. Aytun AKTAN

clindoxyl 25g jel kullanıyorum 4 gundur vucudumda kaşıntı başladı.. ilacı bıraktıktan sonra kaşıntı gecermı ????... devamı