Aerobik, kendini savunma, dövüş sanatları, dans, kikboks ve yogayı karıştıran nispeten yeni bir kardiyovasküler egzersizin adı Tae Bo. Tek bir kişi, Billy Blanks geleneksel egzersizlerde gördüğü sorunları düzeltmek için bu olağandışı ve heyecanlı fitness planını icat etti. Tae Bo kas üretir, yağ yakar, koordinasyonu artırır, cazip ve eğlencelidir.

Tekvando ve Batı aerobiğinde çok iyi idmanlı olan Billy Blanks, 70’lerin sonları ve 80’lerin başlarında verdiği dövüş sanatları derslerine çok az kadının katıldığını fark etti. Birçok etmenin kadınları belli fitness türlerine özgürce katılmaktan alıkoyduğunu hissedip onların dikkatini çekecek ve özgüvenlerini artıracak  bir egzersiz yaratmak istedi.

Blanks Tae Bo’yu 80’lerin sonunda popülerleştirdiğinde değişik hareket türleri ödünç alarak müziğe uyulan, kalp atışını hızlandıran ve asla sıkıcı olmayan yoğun bir egzersiz yarattı. Kikbokstan tekmeleri, hip hoptan koreografi ve elektronik müziği, kendini savunma ve dövüş sanatlarından kuvvetli yumrukları, yogadan esneme ve tutuşları, aerobikten sürekli hareketi aldı. Tae Bo’yu icat ettiğinde daha çok insanın sağlıklarının sorumluluğunu almasını istedi.

Tae Bo isminin birçok kaynağı var gibi görünüyor. Bazı insanlar “tae”nin bacak anlamına geldiğine (yüksek tekmeler yerine) ve bo’nun da boksun kısaltması olduğuna (kol yumrukları yerine) inanıyor.

Müzik eşliğinde Tae Bo çok eğlenceli görünüyor ve çok çalıştırıyor. Normal bir rutin tam bir saat sürüyor ama haftada 3 kere 20 dakika bile yeterli. Egzersizler tüm vücudu güçlendirir, kasları sıkılaştırır, kalorileri yakar, esnekliği artırır ve kilo vermeyle sonuçlanır.