Taciz telefonları, adı bilinmeyen kişiler tarafından yapılan telefon aramalarıdır. Taciz telefonlarında kişi, cinsel sözler söyleyerek ya da dinleyerek cinsel heyecan ya da haz elde eder. Telefon tacizcisi neredeyse her zaman, kadınları arayan bir erkektir. Çoğunlukla, arayan kişi, aslında kadın adlarına bakarak telefon rehberinden gelişigüzel numaralar seçer.

Üç tür taciz telefonu vardır. En sık görülen türde, arayan kişi, sesli sesli nefes alıp verebilir ya da cinsel eylemlerden bahsedebilir. Özellikle kendi mastürbasyon eylemini açık seçik ayrıntılarla anlatır. İkinci tür taciz telefonunda, arayan kişi, dinleyeni tehdit eder ve ona soyunmasını, mastürbasyon yapmasını ya da cinsel bir davranışta bulunmasını söyler. Philadelphia’da meydana gelen böyle bir vakada tacizci, kadınlara yüzlerce tehditkar taciz telefonu etmekle suçlanmıştı. Her kadına, kocasını rehin olarak tuttuğunu ve kocasının güvenliğini sağlamak için kadının, çocuklarıyla seks yapması gerektiğini, kendisinin de bunu dinleyeceğini söylüyordu. Üçüncü tür taciz telefonunda, arayan kişi, dinleyeni, cinsel davranışlarının mahrem ayrıntılarını anlatması için ikna etmeye çalışır ve çoğunlukla bir enstitü ya da üniversite için, cinsel uygulamalarla ilgili bir anket yaptığını belirtir.

Telefon tacizcisi, telefondaki kişinin şaşkın ya da ürkmüş tepkisinden zevk alır. Arayan kişi genellikle telefon konuşması sırasında ya da hemen sonrasında mastürbasyon yapar. Taciz telefonu, kişinin, cinsel heyecan ya da haz elde etmek için esas amacı olabilir ya da olmayabilir. Bazı kişiler, özellikle ergenler, sadece bazen ya da bir sefere mahsus, şaka yapmak için bu tür telefonlar edebilir. Tekrarlanan ya da dürtüsel telefon aramalarına telefon sapıklığı ya da “telephonicophilia” denir. Genellikle, telefon tacizcilerinin, kendi cinsel kimlikleriyle ilgili şüpheleri olduğu bildirilmiştir ve bu aramalar, tacizcinin maskülen rolünü kanıtlamasını sağlar.

Taciz telefonları alan kadınlar, tiksinme duyabilir ve kendilerini kurban olmuş, manipüle edilmiş ya da saldırıya uğramış gibi hissedebilirler. Bir kişi bir taciz telefonuyla karşılaştığında, hiçbir şey söylemeden hemen telefonu kapaması en iyisidir. Eğer aranan kişi, korkusunu, yaşadığı şoku ya da öfkesini ifade ederse, arayan kişi genellikle tahrik olur. Eğer arayan kişi, aradığı kişinin sinirlenmediğini düşünürse, onu bir daha aramayabilir. Aranan kişi, adını, adresini ya da kendisi hakkında herhangi bir bilgiyi asla vermemelidir. Bazen, ilk kez bir taciz telefonu alan bir kişinin telefonu kapaması gerektiğini bilmesi zordur. Çoğunlukla, arayan kişi, cinsel bir dil kullanmadan önce, iyi niyetli ya da tanıdık biri gibi konuşabilir ve aradığı kişiyi cevap vermeye ya da sohbeti sürdürmeye yönlendirebilir. Eğer aramalar devam ederse, aranan kişi, bunu telefon şirketine ya da polise bildirmelidir.

Telefon tacizcilerini önlemek için faydalı olabilecek bazı seçenekler vardır. Aranan kişi, telefon numarasını değiştirebilir ve rehberde olmayan bir numara alabilir. Telefon rehberinden gelişigüzel numara seçen kişiler, rehberde olmayan bir numaraya ulaşamaz. Telefon şirketleri, çağrı bilgisi hizmeti sağlayabilir. Bu alet, telefona bağlanır ve bölgesel olarak arayan bir kişinin telefon numarasını anında gösterir. Bu sistem, aranan kişinin, yerel aramaları görmesine ve şüpheli numaraları polise bildirmesine olanak sağlar. Arama takibi, tacizcinin aradığı günün, saatin ve telefon numarasının telefon şirketi tarafından kaydedilmesini sağlar. Aranan kişi, gelen aramanın ardından, takibi etkinleştirmek için telefona bir kod girmeli ve telefon şirketini, polisle birlikte harekete geçmesi için haberdar etmelidir. Yasalara göre, tacizciye para ve hapis cezası verilebilir.

Taciz telefonu terimi, karşılıklı anlaşmaya dayalı ya da bilinen bir kişiyle yapılan cinsel telefon konuşmalarını kapsamaz. Örneğin, aralarında cinsel ilişki olan kişiler, telefonda cinsel açıdan uyarıcı bir konuşma yapmak için birbirlerini arayabilirler. Ayrıca, karşılıklı anlaşmaya dayalı bir başka “telefon seksi” türünde, bir kişi bu hizmeti sunmak için işe alınmış birinden cinsel konuşmalar duymak için ilan edilmiş bir telefon numarasını arayabilir. Müşteri, kredi kartıyla ödeme yapar ve genellikle dakikasına göre ücretlendirilir. Tamamen karşılıklı anlaşmaya dayalı olduğu için bu bir taciz telefonu değildir.

Prof. Dr. Nuran TÜRKÇAPAR

Randevu için muayenehane telefon bilgilerinizi istiyorum.... devamı