4 derecenin altında sıcaklıklar vücut ısısının kaybını hızlandırır. Titreme bilinen bir tepkidir ama daha az belirgin bir tepki kalp hızının artmasıdır. Soğuk havada, daha hızlı bir kalp atışı kas ve solunum işlevinden yararlanır ama zinde olmayan birinde kalp krizi riskini de azaltabilir. Kalbinizi kışa hazırlamak soğuk hava sağlığı için şarttır ve egzersiz önemli bir rol oynar.

Düşük sıcaklıklar fizyolojiyi zorlar

Soğuk hava dinlenme metabolizma hızınızı artırır. Vücut ısınızı soğuk havada kaybedersiniz, o yüzden kalp atış hızınız kalp sıcaklığınızı 37 derecede tutmanın yanı sıra beyniniz, kaslarınız ve iç organlarınıza kan akışını garanti etmek için artmak zorundadır. Bunu yapmak için kardiyovasküler sisteminiz, kan damar daraltması yoluyla cildinize ve ellerinizle ayaklarınıza kan akışını azaltır. Kalori ihtiyaçlarınız artar, vücudunuz glukoz depolarından sıcak havalarsa olduğundan beş kat daha fazla yararlanır ve vücudunuz içsel ısı için daha fazla yağ yakar. Bu uyarlamalar ve kas sıcaklığını artıran titreme kalp atış hızının artmasını gerektirir.

Sağlıklı kalp için egzersiz yapın

Soğuk havada bile, tüm kardiyovasküler sisteminizi güçlendirmek için egzersiz yapmaya devam edin. Koşmak soğuğa çok uygundur çünkü düşük hava sıcaklıklarının ilk rahatsızlığına karşı atak yaparak belirgin vücut sıcaklığı üretir; ardından soğuk hava aşırı ısınmayı önler. Terleme kesilmez ama daha az terlemeye eğilimli olur, hayati sıvıları ve elektrolitleri korursunuz.

Kalbinizden çok fazla şey istemenin tehlikeleri

Soğuk hava ısıyı sizden emiyor gibidir. Yağmur ve kar vücut ısınızı daha da alır çünkü su vücudunuzdan ısıyı havanın yaptığından yaklaşık 25 kat daha hızlı iletir. Soğuk bir rüzgara karşı koşarken daha çabalamanız gerekir, o yüzden kalbiniz en iyi şekilde koşullanmazsa yetmezliği ölümcül olabilir. Ani kar küreme nöbetlerinin güçlüklerine maruz kalan zayıf kalpler kalp krizlerine neden olabilir. Merkezi vücut sıcaklıkları beyin ve kas işlevi hasar görecek kadar düştüğünde hipotermi bastırabilir.

Düşük sıcaklıklar için önlemler

Kalbinizi soğuk havaya hazırlayın. Mantıklı bir egzersiz rutini uygulayın ve dışarıdayken keyfinize bakın ama kalbiniz düzensiz olarak çırpınmaya başlayınca geri çekilmeye hazır olun. Kardiyovasküler sisteminize şoku azaltmak için ısınıp gevşeyin ve egzersizlerinizi rüzgar yönünü ve üşüme etkilerini hesaba katarak akıllıca planlayın. Cildinize nemi uzak tutan “fitil” malzemelere sahip kıyafetlerden ve üstünüze nefes alabilen, suya dayanıklı kıyafetlerden kat kat giyin. Kalbinizin işini kolaylaştırın; dışarıdayken çok aşırı ısınmayın veya üşümeyin.

Soğuk havalarda kalbe yararlı besinler tüketin

Amerikan Kalp Birliği kalp sağlığını destekleyen birçok besini öneriyor. Bunların arasında somon, tuna balığı, ceviz ve avokado iltihabı azaltan temel yağ asitlerini içerir. Yulaf, kan dolaşımınızdaki kötü kolesterolleri azaltan bileşenler içerir. Yumurtalar E vitamini ve kolin sağlar. Brokoli, kalp atış hızını yöneten bir mineral olan magnezyum sağlar. İyi beslenme ve egzersizle kalbiniz soğuk havanın taleplerini karşılayabilir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

merhaba.06.04.2017 tarihinde kalp atışı olmadığı için kürtaj oldum.41 gün geçmesine rağmen adet olmadım bu durum normalmi... devamı