Nedir

Sivilce doktorlar tarafından tedavi edilen en yaygın cilt hastalığıdır. Yetişkin ve gençlerin % 85’ini etkileyen kronik bir sorundur.

Sivilce Çeşitleri

Bütün sivilceler aynı değildir. Basitçe sivilce kırmızı şişliklere ve siyah ya da beyaz noktalara bölünür. Bu bölünme önemlidir çünkü her biri farklı tedavi edilir. Siyah ve beyaz noktalar iltihaplı kırmızı şişliklere nazaran yüzde ve omuzlarda daha çok olur. Bu durumu iyileştiren koşullar iyi, istikrarlı, cilt temizliğidir. Bu yüzden, sivilceye neden olan unsurları ve nasıl tedavi uygulanacağını bilmek daha temiz bir cilt için önemli bir adımdır. 

Neden Oluşur

Siyah Noktalar
Siyah noktalar normal açılmadan daha geniş foliküler lenfomalardır. Melanin yanmasıyla sonuçlanan bir kimyasal tepkimeye uğramıştır ve sebumla dolmuştur. Bu gözenekteki siyah rengi verir.

Beyaz Noktalar
Beyaz noktalar aynı maddeyle dolan kapalı sivilcelerdir ama cilt yüzeyin mikroskobik bir açılımı vardır, o yüzden bu madde yanmaz ve beyaz kalır.

Cilt Bakımı

Sivilce için cilt bakımında en önemli unsur kararlılıktır. Tek gecelik bir tedavi bulunamamıştır. Ama günlük iyi cilt bakımıyla istikrarlı gelişme sağlanabilir. Sivilce belirli tipte yiyecek tüketilmesinden kaynaklanmadığı için yemeği kısıtlamak faydalı değildir. Cildin kirli olmasından da kaynaklanmaz, bu yüzden cildi aşırı derecede ovmak fayda yerine cilde zarar verebilir.

Sivilceler için en iyi cilt bakımı, ölü deri hücreleri ve fazla sebumu atmak için, günde bir kez yüzü yumuşak sabunla iyice ovmaktan geçer. Yağ içerikli makyajdan kaçınmalı çünkü gözeneklerde yağın oluşmasına katkıda bulunur. Su bazlı komedojenik olmayan makyaj güvenle kullanılabilir.

Tedavi

Siyah ve beyaz noktaların tedavisi zaman alır. Çoğu tedaviler gözle görülür değişiklik olmadan haftalar, aylar sürebilir.

Benzoil Peroksit
Benzoil peroksitin antibakteriyel etkisi mevcuttur ve saç kökü sıralamasını değiştiren kimyasal reaksiyonu azaltabilir.

Tretionin
Tretionin siyah ve beyaz noktaların tedavisinde dayanak noktasıdır. Tretronin, A vitamininin bir türüdür ve hücre yenilenmesini artırarak kabuk bağlamış hücrelerin yapışkanlığını azaltarak çalışır.

Gözenek içindeki maddeyi çıkarır ve normale dönüşmesini sağlar. Tretionin rahatsız edici olabilir. Bu yüzden nasıl kullanılacağına dair belirli talimatlar burada bulunabilir.

Antibiyotikler
Topikal antibiyotikler ya da antibiyotikler, siyah ya da beyaz noktaların bir kısmı enfeksiyon kaparsa, kullanılabilir. Ama enfeksiyon kapmayan siyah ve beyaz noktalar için antibiyotik işe yaramaz.

İzotretinoin
İzotretinoin ciddi kistik sivilce için kullanılır ve birçok yan etkisi vardır. Düzgün bir şekilde kullanılırsa çok etkilidir, ama genelde her iki çeşit yumuşak sivilce için reçete edilmez.

Çıkartma
Açık sivilcelerde sağlık bakım uzmanları tarafından çıkartma işlemi uygulanabilir. Bu işlem sivilce boşaltan bir alet tarafından yapılır. Bu küçük, metal, yuvarlak bir alettir. Sivilcenin üzerine yerleştirilir ve etrafına baskı uygulanır böylece sivilce üzerindeki tıkanıklık boşaltılır.

Acı Cekmeye Gerek Yok

Siyah ve beyaz noktalar birçok insanı etkileyen sivilce türleridir. İyi tedavi seçenekleri mevcuttur bu yüzden sessiz kalarak acı çekmek yersizdir. Temel bakım malzemesi sivilce tedavisini başlatabilir ve adım adım tedavi uygulanabilir. Ciddi vakalar ya da tedaviye direnen vakalar cilt uzmanları tarafından muayene edilmeli.

Dr. Dt. Ali Osman Emiroğlu

hocam dişlerde sarılık ve azı dişlerde dişin kenarında sarı kaplama olmuş birde küçük siyah noktalar oluyor bunun tedavisi nasıl our geçermi devlet h... devamı