Sık adet görme sorunu (polimenore) adet döngüsünün normal olmadığı bir menstrüasyon problemidir. Ortalama bir adet döngüsü 28 gün sürerken sık adet gören kadınlar 21 gün veya daha kısa aralıklarla adet görürler. Bu da düzensiz yumurtlamaya sebep olur. Uzun bir dönem boyunca görülürse altta yatan sebepler kısırlığa yol açabilir. 

Hormonal dengesizlik sık adet görme sorununun (polimenore) nedenlerinden olabilir. Hormonal dengesizliğe ise yaşam tarzında değişiklikler, alınan ilaçlar, zayıf beslenme veya uyku düzensizliği yol açabilir. Kadınlarda hormonal dengesizlikler adet sırasında düzensiz ve aşırı kanama şeklinde görülür. Diğer belirtileri arasında ise polimenore, ani duygudurum değişiklikleri, anksiyete, hızlı kilo alımı ve libido düşüklüğü bulunur. 

Endometriyozis rahmin içindeki endometriyal hücrelerin rahim kaslarının dışındaki dokuda büyümesi durumudur. Çok ağrılı olabilir, düzensiz ve sık adet kanamasına, kanamaların şiddetli olmasına yol açabilir. Endometriyozis sonunda kısırlığa sebep olabilirler. Rahim urları polipler veya iyi huylu tümörler şeklinde görülebilirler. Bu da adet dönemleri arasında oluşan rahim içi tabakasının düzensiz olmasına ve daha sık dökülmesine sebep olabilir. Sonucunda da sık adet görme (polimenore) ortaya çıkar. 

Perimenopoz (menopozun başlangıç evresi) belirtileri arasında normalden daha sık adet görülmesi bulunabilir. Bunun sebebi hormonal değişikliklerdir. Klamidya ve gonore (bel soğukluğu) gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar da sık adet görmeye (polimenore) sebep olabilir. 

Op. Dr. Deniz ALGÜN

hocam ben 21 yaşındayım 1 yıl önce futbol maçı sırasında sıçradım ve sol dizime aşırı yük bindi 1hafta sonra şişlik ve harekette kısıtlılık oldu ama b... devamı