Nedir

Sevdiğini Ye, Yediğini Sev Nedir?

Kulağa doğru olamayacak kadar güzel geliyor – Sevdiğini Ye, Yediğini Sev ve dahası da var: Kitabın yazarı Dr. Michelle May sevdiğiniz gıdaları yemenin sadece bel ölçünüz için değil aynı zaman da zihniniz, kalbiniz ve ruhunuz için de faydalı olduğunu söylüyor.

Kilo verip geri alan herkes yarıda kalan diyetlerin yol açtığı hayal kırıklıklarını bilir. Yo-yo diyetinden toparlanmaya çalışan May buna “ye-pişman ol-tekrar ye döngüsü” adını veriyor. İşte bu nedenle Sevdiğini Ye, Yediğini Sev diyet üzerine değil sağlıklı yeme yaklaşımları üzerine odaklanıyor. Ana fikir, yeme alışkanlıklarınızı ve yiyecekler ile olan ilişkinizi geliştirerek katı diyetler uygulamadan kilonuzu kontrol altına almanızı sağlamak.   

May "Diyetler işe yaramıyor. Önemli olanın diyete başlayıp bırakmak olmadığını fark ettiğiniz zaman, yediklerinizi kontrol etmeye başlayabilirsiniz ve gerçekten suçluluk duymadan ve duygusal bir şekilde yemek yemeden sevdiğiniz yiyecekleri yiyebileceğinizi ve yediklerinizi de sevebileceğinizi göreceksiniz” diyor. 

Bu sevdiğiniz her şeyden istediğiniz kadar yiyeceğiniz anlamına gelmiyor. Marifet açlığınızı dinlemek ve ağzınıza koyduklarınıza dikkat etmek.

“Kimse her zaman mükemmel beslenmiyor; fakat yediğiniz gıdaların tadına dikkat etmeye başladığınızda, aşırıya kaçmadan tatmin olabilirsiniz” diyen May “Ve aşırı yediğinizde bir sonraki öğünde daha az yiyerek veya biraz daha fazla fiziksel aktivite yaparak bunu dengeleyebilirsiniz” diyor. 

Neler Yiyebilirsiniz

Sevdiğini Ye, Yediğini: Neler Yiyebilirsiniz?

Sevdiğini Ye, Yediğini Sev okuyuculara daha mantıklı gıda seçimleri yapmalarında yardımcı olabilmek için 2005 yılı Amerika Beslenme Kılavuzu ve Besin Piramidini ve Amerikan Tıp Enstitüsü önerilerini kılavuz olarak kullanıyor. Meyve, sebze, tam tahıl, fasulye, çerez, sağlıklı yağlar, yağsız süt ürünleri ve yağsız et sağlıklı ve tatmin edici bir diyet planının temel taşları. Alkol, tatlılar ve ikramlar da diyet planının bir parçası; fakat az miktarlarda.   

Aslında tüm gıdalar bu “diyetsiz” diyet planının bir parçası olabilir – fakat ilk olarak besinler konusundaki takıntılarınızdan vazgeçmeniz ve yemek yemekten zevk almanız gerekiyor.

Birçok kişi aç olduğu için değil, yiyeceklerin tatları güzel olduğu için veya duygularını tatmin etmek amacıyla aşırı yiyor. May besinlerin vücut için sağladığı beslenme değerleri üzerine yoğunlaşıyor ve daha yavaş ilerlemeleri, yediklerini içgüdülerine göre seçmeleri, duygusal yemeden kaçınmaları ve yediklerinden zevk almaları konusunda diyet yapanlara yardımcı oluyor.     

Kitapta kaloriler ile ilgili tartışmalar yer almıyor. May kalori sayımının doğal ve etkili olmadığına inanıyor ve “ İçgüdülerinize göre yemeye başladığınızda, kendinize güvenebilir ve kaloriler konusundaki endişelerinizden kurtulabilirsiniz” diyor.  

Nasıl İşe Yarıyor

Sevdiğini Ye, Yediğini Sev: Nasıl İşe Yarıyor?

Kitapta katı kurallar, yapıp yapmamanız gerekenler ve hatta düzenli bir öğün planı bile yer almıyor. Bu stratejileri uygulayarak kilo verebilirsiniz; fakat kilo vermek birincil sonuç değil sağlıklı yeme alışkanlıklarının bir ürünüdür.

Uzun süreli değişiklikler zaman alır; bu nedenle kısa sürede bir sonuç alacağınızı düşünmeyin. Buna karşın besinler ve sağlıklı yaşam ile olan bağlarınızı kuvvetlendirdiğinizi göreceksiniz. Kilonuzun yüzde 5’ini kaybetmek kan basıncınızı, kolesterolünüzü ve kan şekeri seviyenizi iyileştirebilir.

Kitabın içerisinde açlığınızı ve tatmin duygusunu tanımlamanıza yardımcı olacak yöntemler bulacaksınız. Ayrıca kitapta, hangi davranışlarınızı değiştirmeniz gerektiği konusunda bir dizi değerlendirme ve sağlıklı olmayan alışkanlıklarınızı sağlıklı alışkanlıklarla değiştirmek için uygulamanız gereken yöntemler ve öneriler de bulunmakta. Örneğin saate göre yemek yemek yerine vücudunuzun gösterdiği açlık sinyallerini beklemeyi öğreneceksiniz – fakat çok fazla acıkmadan yemeniz gerekir.

Fiziksel aktivite planın vazgeçilmez bir parçası; fakat sakın bunu daha fazla yemek için bir bahane veya aşırı yemeye karşı bir ceza olarak değerlendirmeyin. May, kemik sağlığı, stres, kalp sağlığı ve daha birçok konuda faydalı olması nedeniyle düzenli olarak egzersiz yapılması gerektiğini belirtiyor.

"Sevdiğinizi yapın ve yaptığınızı sevin" fiziksel aktiviteler için de geçerli. Kitap esneme, güç antrenmanı, esneklik ve daha birçok konuda diyagramlar ve öneriler sunuyor. 

Uzmanlar Ne Diyor

Sevdiğini Ye, Yediğini Sev: Uzmanlar Ne Diyor?

Diyet uzmanları, kitaptaki bilimsel mesajları, sağlıklı tarifleri ve birçok kişinin uygulayabileceği tavsiyeleri oldukça iyi buluyor.

Çünkü, ne yemek gerektiği kadar neden yemek gerektiğini de öğrenmek kişinin kendisini kontrolde hissetmesini sağlıyor. Kitapta markete giderken bile yanınıza alabileceğiniz kolaylıkla anlaşılan açık ve temel bilgiler yer alıyor.

Beslenme uzmanları ise, daha önce birkaç kez diyet eğiliminde bulunanların, kitapta yer alan yemek yeme eyleminin besinlerin kendisinden daha karmaşık olduğu fikrini takdir edeceğini belirtiyor. 

Kitaptaki egzersizlere yönelik öneriler ve kullanımı kolay diyagramların bilgileri daha gerçekçi kılması ve okuyucuların kendilerini sağlıklı yeme alışkanlıkları konusunda iyi hissetmelerini sağlaması da, beslenme uzmanlarının olumlu bulduğu diğer tarafı.

Dikkat Edilecekler

Sevdiğini Ye, Yediğini Sev: Düşündüren Kitap

Kitaptaki bilgilerin hepsi yeni bilgiler değil; fakat verilen mesaj oldukça etkili.

Sevdiğini Ye, Yediğini Sev’de verilen pratik bilgiler, modası geçen diyetleri bırakmaya motive olmanıza ve kendinize esnek bir diyet ve egzersiz planı belirlemenize yardımcı olabilir. Kitaptaki sağlıklı yeme stratejilerini takip ederek bir daha hiç diyet yapmamanız mümkün.  

Uzm. Psk. Yusuf BAYALAN

Merhaba.fazla detaya inmeyecegim 7 yillik erkek arkadasimin annesi beni istemiyor erkek arkadasim da annesi istemiyor diye benimle evlenmiyor ama benj... devamı