Sedefe bağlı eklem iltihabı öncesinde, çoğu kez deri üzerinde kırmızı doku bozuklukları ve ölü deri hücrelerine neden olan sedef hastalığı ortaya çıkar. Sedef hastalığı, sedefe bağlı eklem iltihabı oluşumunda bir numaralı risk faktörüdür. Eklem ağrısı ve sertliği, bazı durumlarda sedef oluşumundan bir süre önce, bazı durumlarda ise her iki oluşum bir arada görülebilir. Eğer sedef hastalığı veya sedefe bağlı eklem iltihabı belirtilerinden herhangi birini fark ederseniz, hemen bir uzmana danışın.

Deneyim Önemlidir

Romatizma ya da sedefe bağlı eklem iltihabından kaynaklanan rahatsızlıkların giderilmesinde deneyim sahibi olan, duruma özel bir fizik tedavi doktoru bulmak istiyor olabilirsiniz. Fakat çoğu durumda sedef belirtilerinin teşhis ve tedavisi bir cilt uzmanı, sedefe bağlı eklem iltihabı teşhis ve tedavisi ise bir romatolog tarafından yapılır. Aile hekimleri, dâhiliye, fizik tedavi ve diğer sağlık çalışanları da yardımcı tedavi sağlayabilir. Bazı hastalar akupunktur, masaj ve beslenme uzmanlarını bile ziyaret etmiştir. Saydığımız seçeneklerden hangisini tercih ediyor olursanız olun, lisans ve niteliklere ilişkin olarak gerekli kurumlardan onay almış olduğundan emin olun. Hiçbir lisansı olmayan bireyden tedavi veya tıbbi yardım almayın.

Konfor Önemlidir

Uzman seçerken, uygulanacak tedavi seçeneklerini ve hastalığınızla ilgili gelişmeleri rahatça konuşabileceğiniz bir odası olduğuna emin olun. Seçtiğiniz uzmanla etkili bir iletişim kuramıyorsanız, başka bir uzman arayışı içine girmenizde fayda var. Saydığımız ölçütlere uymaması, lisanslı uzmanın nitelikli ya da yetenekli olmadığı anlamına gelmez. Fakat hem eşit nitelik ve yeteneğe sahip hem de konforlu bir tedavi sunan doktorlarla çalışmanızın sağlığınıza olumlu getirileri olacaktır.

Temizlik Önemlidir

Klinik temiz ve sağlığa uygun olmalıdır. Kötü donanımlı veya sağlığa uygun olmayan kuruluşlardan tedavi almayın. Sedef ve sedefe bağlı eklem iltihabı, bağışıklık sistemiyle ilgili bir konudur ve savunma sisteminizde bulunan T-hücrelerinin, virüs ve bakterilerin yanı sıra sağlıklı dokulara saldırmasıyla ortaya çıkmaktadır. Sedef ve sedefe bağlı eklem iltihabı için olası bir tetikleyici olduğu düşünülmektedir. Bu koşullar altında uygulanan bazı tedaviler (bağışıklık sistemi baskılayıcılar) vücudun iltihap ve diğer sağlık sorunlarına karşı daha duyarlı olmasına neden olabilir. Bu nedenle tedavilerinizin temiz ve sağlıklı bir ortamda uygulandığı konusunda emin olun.

Diğer Faktörleri De Göz Önünde Bulundurun

Uzmanların yetenek ve kişilikleri hakkında bilgi sahibi olabilmek açısından referansların önemli bir yeri vardır. Tedavi koşulları ve uzman konusunda olumlu tecrübeleri olan bir arkadaşınız veya aile bireyiniz varsa önerilerini almanızda fayda vardır.

Prof. Dr. Nuran TÜRKÇAPAR

hocam merhaba 30 yaşındayım 5 yıldır sedefe bağlı eklem romatizmam var sürekli kortizon kullanıyorm acaba başka tedavi yöntemi varmı .anti tnf ilacı... devamı