Sedef hastalığı henüz kesin tedavisi olmayan bir cilt problemidir. Uygulanan tedaviler ciltte hücre üretimini azaltmaya ve belirtileri hafifletmeye odaklanır. Hastalar bir yandan yaşam tarzlarına ve yiyip içtiklerine dikkat ederek tedavilerini destekleyebilirler. Çünkü yapılan araştırmalara göre sedef hastalığının belirtilerinin şiddeti ve beslenme ilişkili görünmektedir. 

Obezite ve aşırı kilo, enflamatuar gıdalar tüketmek hastalığın belirtilerini kötüleştirir. Ayrıca sedef hastalarında çölyak hastalığının görülme riski arttığından gluten tüketmek de kişi için iyi olmayabilir. Bunları göz önünde bulundurarak sedef hastalığına karşı beslenmeyle ilgili önerileri inceleyebilir, böylece hayat kalitenizin daha yüksek, belirtilerin ise daha hafif olmasını sağlayabilirsiniz.

Sedef konusunda tüm öneriler herkes için geçerli değildir. Ancak genel olarak enflamasyonu azaltan bir beslenme düzeninin, sağlıklı bir kiloya erişmenin ve bunu korumanın faydalı olacağı söylenebilir. İlk olarak şekerden kaçının. Beslenmede fazla şeker almak enflamasyon düzeyini yükseltir. Buna karşın diyetinizdeki şeker miktarını azaltmaya veya tamamen sıfırlamaya çalışabilirsiniz.

Sedef hastalığına karşı beslenmeyle ilgili önerilerden ikincisi bolca su içmektir. Su vücudun her bölgesine nem taşır, buna cilt de dahildir. Gün içinde yeterli miktarda su içmek cildin görüntüsünü, hissini ve yapısını iyileştirecek ve güzelleştirecektir.

Sedef belirtilerini tetikleyici bazı gıdalar olabilir ve bunlar kişiden kişiye değişir. Bunun için bir gıda günlüğü tutabilir, sizin için kötü olan gıdaları belirleyerek bunlardan kaçınabilirsiniz.

Trans yağları tüketmemeniz önerilir. Paketlenmiş ve kızarmış gıdalarda bulunabilen bu yağlar enflamasyona yol açar. Saf sızma zeytinyağı sağlıklı bir alternatif olacaktır. 

Sedef hastalığına karşı beslenmeyle ilgili önerilerden bir diğeri daha çok soğuk deniz balığı tüketmektir. Somon, deniz alabalığı, ringa balığı gibi balıklar D vitamini ve sağlıklı omega-3 yağ asitleri içerirler. Keten tohumu da sağlıklı bir omega-3 kaynağıdır. 

Genel olarak enflamasyon karşıtı besinler tüketmek belirtilerin kötüleşmemesi için önerilir. Bunların arasında sebzeler, orman meyveleri, kuruyemişler, çekirdekler, baharatlar sayılabilir. Bunların sedefe iyi geldiğine dair yeterince araştırma olmasa da enflamasyon düzeyini aşağı çekmek isteyen kişiler için uygun gıdalardır.

Doymuş yağların tüketimini de azaltmalısınız. Araştırmaların sonuçlarına göre kırmızı etten ve tam yağlı süt ürünlerinden kaçınmak döküntüleri ve ciltteki pul pul olma şikayetini azaltabilir.

Uzm. Dr. Hakan Rauf TÜFEKÇİ

Görümcemin Sedef romatizmasi var yürüyemiyor artik.doktoru böyle gidecek diyormus.lütfen yardimci olurmusunuz iyilesemezmi... devamı