Sarılığın Önlenmesi

Sarılık, deri ve göz beyazının sararmasıdır ve yetişkinlerde de yeni doğanlarda da görülebilir. Yetişkinlerde sarılık, karaciğerdeki bir sorun nedeniyle meydana gelir ve genellikle de başka bir durumun belirtisidir.

Nedir?

Sarılık, deri ve göz beyazının sararmasıdır ve yetişkinlerde de yeni doğanlarda da görülebilir.  Yetişkinlerde sarılık, karaciğerdeki bir sorun nedeniyle meydana gelir ve genellikle de başka bir durumun belirtisidir. Bebeklerde ise sarılığa, kanda biriken bilirubin denilen bir kimyasal neden olmaktadır. Herkesin kanında bilirubin bulunur ve doğal bir şekilde karaciğer tarafından işlenerek vücuttan atılır. Hamile bir kadın bilirubini fetüsün karaciğerinden dışarı atabilir ancak bir bebek için bu fonksiyonun gelişmesi birkaç gün alabilir.

Tedavisi

İlaç Tedavisi

Çinko protoporfirin (ZnPP), kırmızı kan hücrelerinin parçalanmasını önleyen ev ortamı oksijenini engelleyerek, yeni doğanlarda sarılığı önleyebildiği tespit edilen bir ilaçtır. Birkaç gün süren geçici bir durum olması nedeniyle sarılıkla mücadelede etkin önleyici kimyasalların kullanılması önemlidir.

Fototerapi

Sağlık uzmanları, bebeğinizi kanındaki bilirubin seviyesini düşüren özel bir ışığın altına koyup sarılığı önleyebilirler. Fototerapi esnasında bebeğinizin cildi ışık dalgalarını emer ve bilirubini vücuttan kolayca geçerek dışarı atılacak başka maddelere dönüştürür. Fototerapinin tek yan etkisi bağırsak sistemini zayıflatmasıdır ancak bağırsak zayıflığı da tedavinin bitmesiyle birlikte sona erer. Tedavi bir hastanede ya da bir klinikte yapılır.

Tarama

Yeni doğanlarda sarılık başlangıcını önlemenin en etkili ve güvenli yolu ise basit bir tarama metodudur. Tarama metodu vücutta üretilen karbon monoksit seviyesinin bir nefes testiyle ölçülmesi şeklinde tasarlanmıştır. Test, bilirubini zehirleyici seviyeye ve sarılığa neden olacak duruma ulaşmadan önce tespit edebilmektedir. İstisnai bazı vakalarda da sarılık, beyin kasılmaları ve beyin hasarlarına neden olabilir.

Yetişkinlerde Sarılık

Yetişkinlerde Sarılık

Yetişkinlerde sarılığın önlenmesi için buna neyin sebep olduğunu anlamak gerekir. Sarılığa neden olan rahatsızlıklar genellikle alkol sirozu, viral hepatit, pankreas kanseri, safra yolu daralması, ilaçların neden olduğu safra yolu taşları,  hemolitik anemi ve otoimmün hepatittir. Meyve ve sebzelerin ağırlıkta olduğu sağlıklı bir diyet ve egzersizle rahatsızlıkların çoğunu önleyebilirsiniz. Aşırı alkol, sigara ve damar içi ilaçlardan uzak durmak, temel bir öneme sahiptir. Yetişkinler için sarılığı önlemenin en iyi yolu, sağlıklı ve aktif bir hayat tarzına sahip olmaktır.