Saç derisindeki konak, kepek ve mantarın tedavisinde kullanılan “Fungoral Şampuan”ın tüm serilerinin toplatılmasına karar verildi.

Sağlık Bakanlığı, saç derisindeki konak, kepek ve mantar gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ''Fungoral Şampuan''ın tüm serilerinin toplatılmasına karar verdi.

Sağlık Bakanlığından alınan bilgiye göre, ürünün ruhsat sahibi Sandoz İlaç Sanayi, ''Fungoral Şampuan''ın bazı serilerinde akmaya karşı dirençte, bazı serilerde ise etkin madde miktarında düşüşler tespit edildiğini, bu nedenle tüm serilerle ilgili geri çekme kararı alındığını İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğüne bildirdi.

Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü da bunun üzerine ''Fungoral Şampuan''ın tüm serileri ile ilgili ''Farmasötik ve Tıbbi Müstahzar, Madde, Malzeme ve Terkipleri ile Bitkisel Preparatların Geri Çekilmesi ve Toplatılması Hakkında Yönetmelik'' uyarınca, 2. sınıf B seviyesinde geri çekme işlemi uygulanmasına karar verdi.

Alınan karar, söz konusu ürünün eczane, ecza deposu ve hastane gibi birimlerden toplatılmasını öngörüyor.

Fungoral Şampuan, saçlı deri ve saç çizgisinde ortaya çıkan konak benzeri deri hastalığının yanı sıra kepek ve mantara karşı koruyucu ve tedavi edici olarak kullanılıyor.

Op. Dr. Salih AYDIN

sigorta emeklisi olan birinden bel fıtıgı L4 L5 de fıtık görülüyor ameliyat kararı verildi mikro cerrahi endeskobik ameliyatlarınızda emekliden fark ... devamı