Sağlık Bakanlığı, ailelerden oyun ve eğlence aracı olarak kullanılan maytaplar, şenlik mumları ve patlayıcı oyuncak malzemelerine karşı dikkatli olmalarını istedi.

Bakanlık, ''Anne babaların, çocuklar ve gençler arasında oyun aracı olarak kullanılan bu maddelerin kullandırılmamasına özen göstermeleri gerekmektedir'' uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, kimyasal maddeler ile ilgili bütün engelleme ve uyarılara rağmen kamuoyuna kimyasal madde yutmaya bağlı zehirlenme haberlerinin yansıdığı anımsatıldı.

24 Ekim 2008 tarihli ve 31697 sayılı genelge ile ''Halk arasında çat-pat diye bilinen yanıcı, patlayıcı, toksik maddelerin 12 yaşından küçüklere satışının engellenmesi ve erişiminin kontrol altına alınması (satış yerlerinin kayıt altına alınması) için ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde her türlü tedbirin alınması ve alınan tedbirlere aykırı hareket edenlere ilgili mevzuat doğrultusunda yasal işlemlerin yapılması'' hususunda, il sağlık müdürlüklerine gerekli talimatın verildiğine işaret edilen açıklamada, yapılan denetlemeler sonucunda olumsuzlukların devam ettiğinin tespit edilmesi üzerine 7 Ekim 2010 tarihinde de çeşitli üniversitelerden bilim adamlarının katılımıyla Piroteknik Maddeler Bilimsel Danışma Komisyonu kurulduğu belirtildi.

Komisyonun aldığı, ''Söz konusu maddelerin insan ve toplum sağlığı açısından içerdiği riskler ve oluşturması muhtemel sonuçlar nedeni ile profesyonel kullanım hariç olmak üzere oyun ve eğlence aracı olarak kullanılan maytapların (içinde taneli karabarut bulunan eğlence malzemeleri, adi fırfır maytabı, çiçek yağmuru saçan maytaplar, İspanyol maytabı), şenlik mumları gibi klorat ve fosfat karışımı ile üretilen patlayıcı oyuncak malzemelerin, şerit halindeki kağıt kapsüllerin, oyuncak tabanca mantarları ve mukavva kapsüllerinin üretimi, ithali ve satışının engellenmesi'' kararının, bu maddelerin satışına ilişkin ilgili mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılması için İçişleri Bakanlığına ve Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bildirildiği ifade edilen açıklamada, ''Anne babaların, çocuklar ve gençler arasında oyun aracı olarak kullanılan bu maddelerin kullandırılmamasına özen göstermeleri gerekmektedir'' uyarısında bulunuldu.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

merhaba 19 yaşındayım penisim cinsel bir uyarı halınde olmadan gün içerisinde sertleşme yapıyor ve bu işlem sadece 5 dakika kadar sürüyor gün içerisin... devamı