İkizlerin ilk yıllarındaki bakımı zorlayıcıdır ve size ikiden fazla eliniz ve 24 saatten fazla saatiniz olması gerektiğini hissettirir. Ancak bunun yanı sıra işin bir de iyi tarafı vardır : Zorluklar ikiye katlanırken keyif ve eğlence de ikiye katlanır. Aşağıda ikiz çocuk yetiştiriken size yardımcı olabilecek bazı ipuçlarını bulabilirsiniz:

Bireysellik

Her birine tamamen farklı isimler vermeye ve çocuklarınızı bir örnek giydirmemeye dikkat edin.

Gelişim

İkizlerde her birinin kendi hızında ilerleyeceğini unutmayın. Onların ilgi ve yeteneklerini erken yaşlarda keşfetmeye çalışın.

Sınıflandırma

Bir çocuğunuzu 'iyi' diğerini 'kötü' olarak kutuplaştırmayın.

Günlük Bakım

İkizlerden biriyle başa çıkmanın daha kolay olduğunu keşfederseniz bunun diğer çocuk üzerindeki olası etkilerini doğru değerlendirerek sizi daha fazla zorlayan çocuğunuzla daha çok zaman geçirmek için bilinçli bir çaba sarfedin.

Diğer Kardeşler

Sırf ikizleriniz sizden daha fazla zaman talep ediyorlar diye diğer çocuğunuzu istemeyerek de olsa ihmal etmeyin. İkizler bazen diğer kardeşlerine karşı cephe oluşturabilirler.Bu duruma karşı dikkatli ve özenli olmaya gayret edin.

Okul

Pratik olarak mümkünse kreşte veya okulda ayrı sınıflarda olmalarının  çocuklarınız için yararlı olup olmayacağını gözden geçirin.

Uzm. Dr. Mustafa Gürkan Taşkale

Hocam merhaba yaşım 34 evliyim ve 14 yasında ikiz çocuğum var bir yıldır cinsel isteksizlik şikayetim vardı ve endokrinoloji doktoruna gittim ve tahl... devamı