Belirti göstermeyen safra kesesi taşları

Başka bir sağlık sorunu için uygulanan ultrason veya bilgisayar destekli tomografi sırasında tespit edilen safra taşları gibi belirti göstermeyen safra kesesi taşları genellikle tedavi gerektirmez.

Doktorunuz, karının sağ üst bölgesinde artan ağrı gibi safra kesesi taşı belirtilerine karşı dikkatli olmanızı önerebilir. Eğer ileride safra kesesi taşı belirtileri ortaya çıkarsa, tedavi olabilirsiniz. Buna karşın, belirtilere neden olmayan safra kesesi taşı sorunu olan birçok kişi tedaviye ihtiyaç duymaz. 

Belirtilere neden olan safra kesesi taşları

Belirtilere neden olan safra kesesi taşlarına karşı tedavi seçenekleri şunlardır:

  • Safra kesesinin cerrahi müdahale ile alınması (kolesistektomi). Safra kesesi taşlarının sık bir şekilde oluşması halinde doktorunuz safra kesesinin ameliyat ile alınmasını önerebilir. Safra kesesi alındıktan sonra, safra, safra kesesinde tutulmak yerine, karaciğerinizden doğrudan ince bağırsağınıza gider. Yaşamak için safra kesesine ihtiyacınız yoktur ve safra kesesinin alınması sindiriminizi olumsuz etkilemez. Ancak ishale neden olabilir.
  • Safra taşlarını çözmeye yardımcı ilaç tedavileri. Ağız yolu ile alınan ilaçlar, safra taşlarının çözülmesine yardımcı olabilir. Buna karşın safra taşlarının bu yöntem ile tedavisi aylar hatta yıllar alabilir. Safra taşı ilaçlarının doğrudan safra kesesine enjekte edilmesini içeren deneysel bir tedavi taşları daha çabuk çözebilir. Bu işlemin güvenli ve etkili olup olmadığına dair çalışmalar devam etmektedir. Safra taşı ilaçları sık başvurulan bir tedavi yöntemi değildir ve daha çok ameliyat olamayan kişilerde uygulanır.

Alternatif tedaviler

Safra kesesi taşlarının sağlık sorunlarına yol açmasını önleyici tedaviler

Belirtilere neden olmayan safra taşı sorununuz varsa, gelecekte ağrı gibi safta kesesi belirtileri ile karşılaşmaktan endişe duyabilirsiniz. Bu nedenle bazı kişiler safra kesesi taşlarına karşı tamamlayıcı ve alternatif tedavi yöntemlerini denemektedir.

Hiçbir alternatif terapinin safra kesesi taşlarını çözme üzerindeki etkisi kanıtlanmamıştır.

Bazı alternatif terapiler safra kesesi taşlarının neden olabileceği sağlık sorunları riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Sizin için güvenli terapi yöntemleri hakkında doktorunuzla görüşün. Bu terapiler şunlardır:

  • Sağlıklı yağlar içeren ve lif bakımından zengin gıdalar tüketin. Farklı meyve ve sebzelerden oluşan bir beslenme programı uygulayın. Lif bakımından zengin bu gıdalar daha fazla safra kesesi taşı oluşumunu engelleyebilir. Ayrıca beslenmenize sağlıklı ve doymamış yağları ekleyin. Balık ve kabuklu yemiş gibi gıdalar doymamış yağ içeren besinlerdir.
  • Vitamin takviyeleri alın. Yeterli miktarda C, E vitamini ve kalsiyum almayan kişilerde safra kesesi taşı oluşma riski artabilir. Bu vitaminleri içeren takviyelerin safra taşlarını önlediğine dair yeterli veri yoktur. Vitamin takviyelerinin faydaları ve riskleri hakkında doktorunuzla görüşün. Daha fazla vitamin almanın en güvenli yolu bu vitaminleri içeren gıdaları tüketmektir. 

Op. Dr. İlker ABCI

merhaba hocam mr raporunda safra kesesi lumesi 18x21mm boyutnda tas dalak orta kesim anteriorda 10x15 aksesuar dalak periportal bolgede 7x16mm boyutla... devamı