Abartarak söylemek gerekirse, rahim ağzı kanserinden korunmak için cinsel ilişkiye girmemek gerekir. Cinsel ilişkiye girmeyince kadın rahim ağzı kanserinden korunur. Çünkü human papilloma virüsü cinsel yolla geçen bir hastalıktır.
Ama cinsel ilişkiye girmemek diye bir şey söz konusu olmadığı için, bundan sonraki alternatif tek eşli olmaktır. Eşlerden hem kadının hem de erkeğin tek eşli olması, rahim ağzı kanserine karşı koruyucu bir yöntem olarak görülür.
Çok eşlilikte yapılması gereken
Eğer birden fazla partnerle ilişki yaşanacaksa, bu koşullarda kondom kullanmak mantıklı bir yaklaşım olacaktır. Ya da günümüzde olduğu gibi, rahim ağzı kanserinden koruyucu aşıları kız çocuklarına cinsel olarak aktif hale gelmeden önce yapmak gerekir. Böylece bu kadınlar gelecekte rahim ağzı kanserine karşı korunuyor olacaklardır. Dolayısıyla hâlihazırda en mantıklı seçeneklerden biri de aşıdır.
Rahim ağzı kanserine karşı korunmanın en önemli yolu da, daha kanserleşme olmadan smear testleriyle öncü lezyonları yakalamak ve bunları tedavi etmektir. Zaten doktora başvuran hastalarda rutin olarak bu testler yapılmaktadır.
Cinsel olarak aktif olan kadınlara yılda bir kez smear testi yapılarak, burada eğer öncü lezyon çıkarsa bunları basit bir şekilde tedavi ederek, kadınlar rahim ağzı kanserinden yüzde 100 korunabilmektedir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

hocam annemin tüm rahmi alındı rahim ağzı kanseri şüphesi vardı C3 hsıl. rahmi incelenmeye gönderildi ve bunun sonucunda C3 HSIL ve Karsionama insüti ... devamı