Rahim ağzı kanserinin hiçbir belirtisi olmayabilir. Yani bu hastalık kadın, rahim ağzı kanserinde hastalığın belirli bir evresine gelene kadar hiçbir bulgu vermeyebilir.
Ama her kadının kolayca fark edebileceği bazı erken dönem belirtilerden söz edilebilir. Örnekle somutlanırsa kanla karışık gelen bir akıntı, cinsel ilişki sonrası yaşanan bir kanama bu hastalığın erken dönem belirtileri olabilir.
Ancak bu mutlak değildir. Yani ister kanla karışık akıntının varlığı olsun, ister cinsel ilişki sonrası kanama olsun hatta her iki durumun birlikte yaşanması olsun mutlak surette rahim ağzı kanserinin var olduğu anlamına gelmez.
Bulgu vermeyebilir
Her kadının bilmesi gereken öncelikli konu, rahim ağzı kanserinin kanserleşme sürecinin hiçbir bulgu vermeden gerçekleşebilmesidir.
Bu nedenle rahim ağzı kanserinin erken dönem teşhisi ve tedavine yönelik strateji herhangi bir bulgu üzerine kurulamaz. İzlenecek en doğru yol, rahim ağzı kanseri şüphesi olsun veya olmasın her kadından yılda bir kez olmak üzere smear testi yaptırmasını istemektir.
Ağrıyla rahim ağzı kanseri arasında hiçbir ilişki yoktur. Aynı şekilde cinsel ilişki sonrası ağrı ve kanamaya neden olan pek çok şey vardır ve bu durumlar bu nedenle ilk anda rahim ağzı kanseri belirtileri olarak görülemezler.

Op. Dr. Aytun AKTAN

hocam annemin tüm rahmi alındı rahim ağzı kanseri şüphesi vardı C3 hsıl. rahmi incelenmeye gönderildi ve bunun sonucunda C3 HSIL ve Karsionama insüti ... devamı