Rahim Ağzı Kanseri Belirtileri

Rahim ağzı diğer bir adıyla serviks kanseri günümüzde hala kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen kanser türü olarak bilinmektedir. Yapılan birçok araştırmaya göre serviks kanseri HPV virüsünden dolayı ortaya çıkar ancak erken yaşta cinsel ilişki, çok sayıda cinsel eş, fazla doğum yapmak, temizliğe özen gösterilmemesi, düzensiz beslenme, aile hikâyesinde kanserli hastalıkların bulunması ve klamidya trachomatis enfeksiyonu gibi etkenler de hafife alınmamalıdır. Rahim ağzı kanserini erken teşhis etmek oldukça önemlidir bu yüzden belirtileri konusunda bilinçli olmak gerekir. İşte rahim ağzı kanseri olduğunuzu gösteren o belirtiler;

Vajinal Kanama

Vajinadan gelen hafif kan serviks kanserinin ilk belirtileri arasında yer alır. Periyodlar arası dönemde kanamalar görülebilir, normale göre ağır geçen ve uzun süren periyodlar olabilir, seks sonrasında vajinadan kan gelebilir, duş sonrası kanamalar olabilir veya menopoz sonrasında vajinadan kan gelebilir. Tüm bunlar serviks kanserinin erken evrelerinde meydana gelir.

Ağrı

Seks esnasında ağrı hissetmek serviks kanseri belirtileri arasında yer alır. Vajina girişinde oluşan ağrılar hastaları cinsel birliktelik konusunda isteksiz kılabilir.

Akıntı

Vajinadan şeffaf bir akıntı gelebilir. Ancak bu her zaman serviks kanseri göstergesi değildir. Kadınlarda şeffaf veya beyaz akıntılar dönem dönem oluşabilir ve bu durum doktorlar tarafından normal olarak kabul edilir. Fakat kronikleşen bir durum varsa ve akıntı şiddetlenip koku yayma derecesine geliyorsa bir doktora başvurmakta fayda vardır.

Dışkılama Alışkanlığında Değişim

İdrar sıklığı değişen serviks kanseri hastaları idrar tutma kabiliyetlerini yitirerek idrar kaçırma gibi sorunlar yaşayabilirler. Aynı zamanda idrarda kan görülebilir. Dışkılarını yaparken de kabızlık sorunu ortaya çıkabilir ve dışkıda da kan gözlemlenebilir.

Anemi

Serviks kanseri anemi hastalığını tetikleyebilir. Bunun nedeni kronikleşen kanamalar olabilir ve anemi yüzünden hastalarda yorgunluk, halsizlik, kilo kaybı ve nefes darlığı görülebilir.

Op. Dr. Aytun AKTAN

hocam annemin tüm rahmi alındı rahim ağzı kanseri şüphesi vardı C3 hsıl. rahmi incelenmeye gönderildi ve bunun sonucunda C3 HSIL ve Karsionama insüti ... devamı