Tüm dünya genelinde erkeklerin en çok yakalandığı kanser türleri arasında yer alan prostat kanseri erkek üreme sistemine bağlı olan prostat hücrelerinin değişime uğraması ve kontrol dışı çoğalmasıyla ortaya çıkar. İdrar güçlüğü, ağrı ve ereksiyona bağlı işlev bozuklukları ile kendini gösteren prostat kanseri genellik 40 yaş üstü erkeklerde görülür. Peki, bu kanseri tetikleyen faktörler nelerdir?

Konserve Yiyecekler
Yapılan araştırmalara göre konserve veya dondurulmuş yiyeceklerin içeriğindeki BPA adlı kimyasal madde erkeklerde prostat kanseri riskini arttırıyor. Bu nedenle her zaman için yemeklerinizde taze ve doğal ürünler kullanmaya özen gösterin.

Alkol Tüketimi
Yapılan çeşitli araştırmalara göre alkol tüketen erkeklerin tüketmeyenlere oranla daha fazla prostat kanseri riski taşıdıkları ortaya çıkmıştır.

Aşırı Protein Tüketimi
Beslenme uzmanları erkekler için ortalama 60 gramlık protein alımının günlük olarak yeterli geleceği kanısında, vücut için oldukça faydalı olan protein aşırı miktarlarda tüketildiğinde erkeklerde prostat kanseri riskini arttırıyor.

Asitli Gıdalar
Yapılan araştırmalarda içeriğinde linoleik ve palmitik asit olan gıdalar erkeklerde prostat kanseri riskini arttırıyor.

Hava Kirliliği 
Prostat kanserini tetikleyen faktörler arasında hava kirliliği de yer almaktadır. Nitrojen dioksit adındaki maddenin hücrelere zarar vermesi ve tümör oluşumunu tetiklemesi bağışıklık sisteminin zamanla çökmesine neden olmaktadır.

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Hemoroid (basur) rahatsızlığı, erken boşalmaya yol açar mı ya da erken boşalmayı tetikler mi? Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.... devamı