Kriyoterapi

Kriyoterapi, prostat kanseri için ameliyat ya da radyasyon tedavisine bir alternatiftir. Kriyoterapi, prostat dokuyu dondurarak prostat kanserini öldürür. Yöntemin, erken evre prostat kanseri olan erkeklerde, kanseri etkin biçimde kontrol altına aldığı görülmüştür. Ancak, yine de işlemin uzun dönem sonuçlarını değerlendirmek için ilave araştırmalar gereklidir. Tedavi ilk başlarda, prostatın alınmasına gerek olmadan, radyasyona “cerrahi” alternatif olarak ileri sürülmüştür.

Kriyoterapi, perineden (testis torbası ile anüs arası) prostata birkaç ince metal çubuk sokulmasıyla gerçekleştirilir. Rektumdaki bir ultrason probu, doktorunuza çubukları yerleştirirken rehberlik edecektir. Çubukların uçları yerleştirildikten sonra bu çubuklara, yayılarak çevre dokuları donduracak olan sıvı nitrojen ya da argon gazı verilir. Bu işlem, kanserli hücrelerin kopmasına ve ölmesine neden olur. Prostatla birlikte idrar yolunun donmasını engellemek için idrar yolunun içine bir kateter yerleştirilir ve ısıtıcı bir solüsyon ile doldurulur.

İşlem hastanede gerçekleştirilir. Genel anestezi alabilirsiniz, yani işlem esnasında bilinciniz kapalı olabilir. Ya da doktorunuz sadece ameliyat yerini uyuşturabilir (lokal anestezi). İşlem 2 ila 3 saat sürer ve çok az kan kaybına neden olur. İşlemin ardından iyileşme süreci 2 ila 4 hafta sürer. İşlemin olduğu gün hastaneden ayrılabilirsiniz. Vücudunuzun ölü hücreleri atması ise yaklaşık 9 ay ila 1 yıl sürer. İlk tedavi esnasında bütün kanser hücreleri öldürülemezse işlem tekrarlanabilir. Bütün prostatı yeterli derecede iyileştirebilmek için ereksiyonu kontrol eden sinirlerin hasar görmesi, neredeyse her zaman, uzun vadede erektil fonksiyon bozukluğuyla sonuçlanır.

 

Doç. Dr. Semih ÖZKAN

Meraba hocam bende sertleşme sorunu var doktoragitim dedi prostatın biraz büyümüş biilaç vermedi vehala sertleşme sorunu yaşıyorum yardımcı olursanız ... devamı