Plastik oyuncak, elektronik aletler, PVC kaplamalar veya konservelerde bulunan yumuşatıcı ve yanıcılığı azaltan kimyasalların, insanlarda şişmanlığa ve şeker hastalığına yol açabildiği bildirildi.

İngiliz çevre örgütü ChemTrust tarafından, sentetik kimyasalların insanlar üzerindeki etkileri üzerine yapılan bir araştırmaya göre, bisfenol A gibi kimyasallar, anne karnındaki canlının ileride kilolu ve şeker hastası olması ihtimalini artırıyor.

VİDEO: ŞEKER HASTALIĞI (DİYABET)

Alman çevre örgütü BUND'un kimya uzmanı Sarah Haeuser, hormonlar üzerinde etkili olan maddelerin dikkatle ele alınması gerektiğini belirtti. Özellikle çocuk ve hamilelerin bu maddeleri alımlarının azaltılması gerektiğini kaydeden Haeuser, yumuşatıcı kimyasalların ve bisfenol A maddesinin yerine alternatiflerin bulunmasının önemli olduğunu ifade etti.

Berlin hastanesi toksikoloji uzmanı Gilbert Schönfelder de şişmanlık ve şeker hastalığının dünya genelinde salgın şeklinde arttığına dikkati çekti. Bu iki hastalığın sorumlusu olarak öncelikle yanlış beslenme ve hareketsizliğin gösterildiğini belirten Schönfelder, "Ancak son araştırmalar, hormonlar üzerinde etkili olan zararlı maddelerin bu hastalıklarla önemli ve bugüne kadar tahmin edilenden güçlü bağlantısının olduğunu gösteriyor," dedi.

Bisfenol A'nın, kısırlık, cinsel organların gelişimi, prostat ve meme kanserinde etkili olduğu tahmin ediliyor. Bu madde, kadınlık hormonu östrojen gibi etkili oluyor, üreme ve beyin gelişiminde rol oynuyor.
 

Uzm. Dr. Günnur ÖNARSLAN

Hocam Merhabalar; Sol elimin baş parmağında çok aşırı olmasa bile derimin içinde bir kaşıntı var. Gece yatmama ya da günlük hayatıma engel olmuyor anc... devamı