Menstrüel döngü ve yumurtlama sırasında, hormon üretici endokrin sisteminizin, vücudunuz üzerinde güçlü ve periyodik etkileri vardır. Premenstrüel sendrom (PMS) olduğunu ya da olabileceğini gösteren belirtileriniz varsa, başlangıç aşamasında ya da sürekli tedavi olarak, aşağıdaki evde tedavi önlemlerini kullanabilirsiniz.

 • Bir menstrüel günlük tutun. Belirtilerinizi, belirtilerin şiddetini ve menstrüel döneminizi ya da yumurtladığınız günleri kaydederek, adet döngü modellerinizi saptayabilir ve doktorunuzla birlikte en iyi tedaviyi planlayabilirsiniz. Menstrüel günlüğünüzü; daha önceden plan yapmak, premenstrüel belirtilerinizi önlemek ya da azaltmak ve bunlarla daha iyi başa çıkmak için de kullanabilirsiniz. Mümkün olduğunca, premenstrüel günler esnasında kendinize fiziksel ve duygusal açıdan fazla özen gösterin. Yakınlarınıza sıkıntılı günlerinizin ne zaman olacağını söylemek de faydalı olabilir. Bir örneğini görmek için menstrüel günlük başlığına bakın.
 • Orta seviyeli bir egzersiz programına başlayın ya da sürdürün (haftada en az iki buçuk saat). Egzersizin depresyonu azalttığı kanıtlanmıştır. Kadınlar çoğunlukla egzersizin gerginlik, ağrı ve duygudurumla ilişkili PMS belirtilerini hafiflettiğini bildirmektedir.
 • Günlük kalsiyum ve B6 (50 ila 100 mg) vitamini alın. Kalsiyum ile PMS belirtileri ve belirtilerin iyileşmesi arasında güçlü bir bağlantı vardır. Her ne kadar araştırmalar ve uzman görüşleri karışık olsa da günlük B6 vitamini, PMS depresyonunu ve fiziksel belirtileri iyileştirebilir.
 • Önerilen vitamin ve besin seviyelerini sunan uygun ve dengeli bir diyete uyun.
 • PMS’yi azaltmak için steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (NSAID) bir ilaç kullanın. NSAID’le,r premenstrüel, menstrüel ağrıları ve adet kanamasını hafifletir. Bunlar, premenstrüel dönem esnasında prostaglandin üretimi ile artan iltihaplanmayı azaltır. NSAID’ler premenstrüel ağrıdan önce alınırsa ve ağrı dönemi boyunca düzenli dozlarda alınmaya devam edilirse daha çok faydalı olur. Bazı kadınlarda krampları azaltmak için, adet kanamasının ilk günlerine kadar kullanım devam eder. Eğer adet döngünüz düzenliyse ağrının başlayacağını beklediğiniz günden bir iki gün önce NSAID kullanmaya başlayın.
 • Sigara içmek, çok fazla kafein, alkol, çikolata ya da tuz tüketimi gibi sağlıksız alışkanlıklardan uzak durun.
 • Hayatınızdaki stresi azaltın.
 • Bir destek sistemi oluşturun. PMS ya da premenstrüel disforik bozukluğu (PMDD) yöneten kadınların destek gruplarına katılın. Yakınlarınızla birlikte, üzerinizdeki talepleri ve stresi ve sizin premenstrüel belirtilerinizin onların üzerinde yarattığı stresi azaltma yöntemleri planlayın.
 • Eğer premenstrüel günlerinizde meme hassasiyetiniz oluyorsa, spor sutyeni gibi daha rahat sutyenler kullanın.

Bu kişisel bakım önlemleri, PMS belirtilerini azaltmakta hangi değişikliklerin daha faydalı olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Aşağıdakiler faydalı olabilir:

 • Belli bir zaman içinde bütün teknikleri bir seferde denemek yerine, bir ya da ikisini deneyin. Bu yöntem, en faydalı teknikleri belirlemenizi sağlar.
 • Bir tedaviyi, iki ya da üç adet döngünüz süresince deneyin. Çünkü bazı tedavilerin etkili olabilmesi için birden çok adet döngüsü esnasında denenmesi gerekir.
 • Bir tekniği 2 veya 3 ay denemişseniz ve işe yaramıyor görünüyorsa, yöntemi kullanmayı bırakın. (Ancak bu hayatınızın başka yönlerinde iyileşme sağlıyorsa, PMS belirtilerinizi azaltmasa da uygulamaya devam etmek isteyebilirsiniz.)

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam ben dela cpella sendromu yani 46 xx kromozumu bunun tedavisi nasıl olur biz konyadan gelecegizde bize yardımcı olabilirmisiniz... devamı