Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu: "Vajinusmustan korkmayın!" diyor. Günümüzde vajinismusun % 100 tedavisi mümkün. Türk toplumunda her 10 kadından birinde vajinismus olsa da, tedaviye çok geç başvurulması veya bilimsel olmayan tedavi yöntemleri ile sorunun çözülmeye çalışılması, çiftlerin ilişkilerinin bozulmasına ve aile kurumunun parçalanmasına neden olmaktadır.

Vajinismus toplumumuzda çok sık görülmesine rağmen çiftler tedaviye çok geç başvururlar. Bu sorunu sadece kendileri yaşadıklarını düşünürler ve kimseyle paylaşamazlar. Vajinismusun kendiliğinden zaman içinde iyleşeceğini sanırlar ve tedaviyi ertelerler.

Zamanla kadın kocasına karşı suçluluk hisseder. Vajinismus nedeniyle kendine olan güvenini kaybeder ve kendini yetersiz bulur. Bir süre sonra çift cinsel ilişkiyi bile denemekden vazgeçer. Erkek eşde cinsel isteksizlik ve ek cinsel problemler de başlar.

Eğer aileler de sorunu biliyorsa bu durum çift üzerinde ciddi bir baskı oluşturur. Toplumuzda çiftler, vajinismus tedavisine çoğu zaman çocuk istekleri olduğu için başvurduklarını ifade ederler ya da  tedaviyle vajinismus  çözülecekse çözülsün yoksa boşanacaklarını söylerler.

Vajinismus hastalarının bilinçaltında cinselliğe yönelik gereksiz korku ve endişeleri vardır. Öncelikle bu korku ve endişeyi yenebilmeleri için tedavi sürecinde rahat ve huzurlu bir ortam oluşturulmalıdır.

Daha sonra kadın genital sistemi ve cinsellikle ilgili genel bilgiler hasta ile paylaşılır. Hipnoz yardımıyla rahatlatılan hastalarda amaç cinsel terapi ile istemsiz olarak kasılan kasların, kadının isteği dahilinde kasılıp gevşemesi üzerine çalışmalar yapılır. Bilişsel Davranışçı Terapi uygulanır ve üç veya dört gün gibi kısa, ağrısız, acısız bir tedavinin sonunda kesin olarak vajisnismus tedavi olur. O yüzden vajinismusdan korkmayın ve tedavi için biran önce karar verip adım atın.    

Fzt. Osteopat İbrahim MAYDA

Hocam vajinismus tedavisini yapiyor musunuz? Ortalama kac seans suruyor acaba?... devamı