Kaygı ve panik bozuklukları henüz tam anlaşılamamıştır. Bu nedenle, kaygı ve panik bozuklukları çevreleyen onlarca yanlış kanı olması insanı şaşırtmamalıdır. Gerçekleri safsatalardan ayırmak önemlidir. Kişi, yanlış kanılara inanarak panik kaygı atağını şiddetlendirmemelidir. Aşağıda, panik bozukluklara dair insanların inandığı en yaygın on yanlışı içeren bilgileri ve detaylarını bulabilirsiniz:

1.         “Şizofreni, panik bozuklulara neden olur.”

Doğru değil. Bu ataklar sırasında insanlar, çıldırdıklarını hissedebilirler, ama bu, sadece duruma verilen bir yanıttır. Şizofreni, akıl hastalığının ileri bir şeklidir, panik bozukluklar böyle değildir.

2.         “Bir panik atak sırasında tüm kontrolünüzü kaybedersiniz.”

Bu, yanlıştır. İnsanlar “Kontrollerini kaybettiklerini” düşünebilirler ama durum, panik ataklardan şikayetçi olan bu kişilerin aslında kontrolü kaybettikleri bir noktaya asla gelmez.

3.         “Panik ataklar ölümcüldür.”

Hayır, değildir. Atak geçiren birisi için böyle görünebilir, ama bu, sadece tehdit veya (abartılmış) tehlike algılamasına vücudun verdiği doğal bir savunma tepkisidir. Doğal bir vücut tepkisi olan bu ataklar öldüremez.

4.         “Panik atakların hepsi zihindedir.”

Doğru. Panik bozuklukların çoğunluğu, yanlış fikirlerden, büyütülmüş kaygılı düşüncelerden ve fobilerden kaynaklanır. Bir tetikleyici durum (nesne, kişi, durum veya başka bir panik atak korkusu vb) oluştuğunda, panik bozuklukları olan insanlar zihinlerinde tetikleyen şeyleri derhal abartmaya meyillidirler. Bu, bazen kısır döngüye dönüşen panik ataklara yol açabilir.

5.         “Bir panik atak, herkesin başına her yerde herhangi bir zamanda gelebilir.”

Doğru. Ama kaygı bozukluğunun diğer şekillerinden sıkıntı çekenler, bir panik atak geçirme konusunda daha büyük risk altındadır. Biriken stres, ağır duygusal rahatsızlıklar, büyük hayat değişimleri ve olumsuz düşünce, hepsi de panik ataklara neden olabilir.

6.         “Kalp sorunları ataklara neden olur.”

Doğru denilemez. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kalp kapakçığı kaymasıyla panik ataklar arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir ama panik atak belirtileri kalp krizlerine benzemesine rağmen bu durum, panik atakların nedenini oluşturmaz.

7.         “Madde istismarı ataklara neden olur.”

Kısmen doğru. Sigara içmek, özellikle gençler arasında panik bozuklukların görülme olasılığını artırır. Alkolizm, sakinleştirici maddelerin kötü kullanımı ve nikotin bağımlılığı da aynı zamanda panik atakları tetikleyebilir.

8.         “Bir panik atak, aslında bir hastalık değildir.”

Yanlış. Panik bozukluk, bugün milyonlarca insana acı veren gerçek ve ciddi bir hastalıktır. Eğer tedavi edilmezse, kişinin hayatını ciddi şekilde etkileyebilir ve güçsüzleştirebilir.

9.         “Eğer ailenizin panik bozukluğu varsa, sizin de olacaktır”

Kısmen doğru. Genetik, nesillere yayılabilen panik bozukluklara neden olmakla ilişkilendirilir. Ama bu, sadece bilinen birçok nedenden biridir ve panik bozukluğu teşhis etmekte tek başına temel değildir.

10.       “Panik ataklar için tedavi yoktur”

Yanlış. İnsanlar, tedavilere farklı şekillerde yanıt verirler. Bazıları için işe yarayan tedaviler, diğerlerine uygulanamayabilir. Bu nedenle, bireylerin doğru tedavi programını belirlemeye yardımcı olması için bir uzman araştırması önemlidir.

İLGİLİ MAKALE

Aşırı Nefes Alma

Uzm. Dr. Gökçe KÜÇÜKYAZICI

panik atak hastasıyım 11 yıllık evliyim eşim son zamanlarda üzerimde çok baskı oluşturuyor ne yapmalıyım... devamı