Nasıl Hazırlanabilirim

Nasıl Hazırlanabilirim? 

Organ nakli beklerken, nakil merkezi bir organ bulunduğunu haber verebilmek için size bir çağrı cihazı veya cep telefonu verecektir. Çağrı cihazınızı daima yanınızda bulundurun. Ayrıca nakil merkezine size ulaşılabilecekleri başka telefon numaralarıyla size her zaman ulaşabilecek birkaç kişinin ismini ve telefon numarasını verebilirsiniz.

Organ nakli yapılacağı zaman nakil merkezine sizinle gelecek birini ayarlayın. Bu kişi size destek olabilir, doktorunuzu dinleyebilir ve doktorunuzun verdiği önemli talimatları hatırlamanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda nakilden önce veya hemen sonra davranışlarınızdaki veya gösterebileceğiniz belirtilerdeki değişiklikleri bildirebilir. Hastanede kaldığınız süre zarfında ve evdeki nekahet döneminde de sizi kontrol edebilecek birinin bulunmasında yarar vardır.

Nakil merkezine giderken yanınızda götürmeniz gereken şeyleri önceden hazırlayın. Destekçiniz de, kısa sürede gitmeye hazır olacak şekilde çantasını hazırlamalıdır. Çünkü organ bulunduğu haberinin ne zaman geleceğini bilemezsiniz.

Ne Olacak

Hastanede Ne Olacak?

Bir organ bağışlandığı için hastaneye veya nakil merkezine çağrıldığınızda, bağışlanan organın uygun olup olmadığına ilişkin son tahliller yapılırken, ameliyat için hazırlanırsınız. Organ uygunsa derhal ameliyata alınırsınız. Eğer organ size uygun değilse, daha uygun birine verilir ve yeni bir organ beklemeniz gerekir.

Sağlık durumunuz, organ bağışını beklediğiniz sırada hastaneye yatmanızı gerektirirse, uygun bir organ bulunana kadar (kalp yetmezliğine karşı kan basıncı desteği gibi) destekleyici tedavi uygulanır. Bu sürede sizi ameliyata hazırlamak ve organ reddini önlemek için yüksek dozlarda kortikosteroid ilaçlar, genellikle metilprednizolon verilebilir. Yüksek dozda kortikosteroid verilmesi yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kilo artışı, uyku sorunları ve anksiyete gibi yan etkilere yol açabilir. Kortikosteroidler aynı zamanda aşırı gerginlik, paranoya ve psikoz gibi daha ciddi yan etkilere de neden olabilir. Bazı kişiler yüksek dozda steroid kullanırken kendini iyi hissetmeyebilir veya halüsinasyon görebilir. Bununla beraber, bu yan etkiler geçicidir ve kortikosteroid ilaçları almayı bıraktıktan sonra ortadan kalkar.

Nakilden Sonra

Nakilden Sonra Hastanede Ne Kadar Kalmam Gerekir?

Organ naklinden sonra iyileşme süreniz, ameliyattan önce ne kadar sağlıklı olduğunuza, hangi organın nakledildiğine ve vücudunuzun bağışlanan organı kabul edip etmediğine bağlıdır. Kalp veya akciğer naklinden sonra, böbrek nakline göre hastanede daha uzun kalmanız gerekebilir. Bazı kişiler nakilden birkaç gün sonra hastaneden çıkarken, bazı kişilerin birkaç hafta boyunca hastanede kalması gerekebilir.

Op. Dr. Erkan YILDIRIM

slm hocam ben manisa akhisardan yaziyom hocam doguşdan her iki akcigerim çalişmiyor .doktorlar akciger nakline yazilman gerikiyor diyorlar.adim ahmet ... devamı