Organ nakli hastaları için gereken 317 ünite Eritrosit Süspansiyon, 400 ünite Taze Donmuş Plazma, 134 ünite Trombosit Süspansiyon’dan oluşan 851 ünite kan ürünü Ankara, İzmir, Antalya, Kayseri, Eskişehir ve Erzurum Bölge Kan Merkezleri’nden kara ve hava yoluyla Hacettepe Üniversitesi’ne ulaştırıldı.

Ankara Hacettepe Üniversitesi Hastanesi'nde gerçekleştirilen yüz, iki bacak ve iki kol nakli ameliyatında gerekli olan kan için Türk Kızılayı, ülke çapında alarma geçti. İki bacak ve iki kol nakli gerçekleştirilen hasta için A RH pozitif, yüz nakli gerçekleştirilen hasta için de 0 RH pozitif kan gruplarına ait 851 ünite kan ürünü, Türk Kızılayı Kan Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı ülke çapındaki bölge kan merkezlerinden temin edildi.
Organ nakli hastaları için gereken 317 ünite Eritrosit Süspansiyon, 400 ünite Taze Donmuş Plazma, 134 ünite Trombosit Süspansiyon Ankara, İzmir, Antalya, Kayseri, Eskişehir ve Erzurum Bölge Kan Merkezleri’nden kara ve hava yoluyla Hacettepe Üniversitesi’ne ulaştırıldı.

Türk Kızılayı, ülkemizin yıllık 1 milyon 800 bin ünite olan kan ihtiyacını karşılamak için 2005 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı ile  “Ulusal Güvenli Kan Temini Programı’nı” başarıyla yürütüyor.

Güvenli Kan Temini Programı’nın temel hedeflerinden biri kanın gönüllü, sürekli ve bilinçli bağışçılardan elde edilmesi. Bu kapsamda toplumumuzu gönüllü ve sürekli kan bağışında bulunmaya teşvik etmek amacıyla eğitim ve bilinçlendirme çalışmaları da devam ediyor.
İLGİLİ MAKALE

Dünya Böbrek Günü

Op. Dr. Erkan YILDIRIM

slm hocam ben manisa akhisardan yaziyom hocam doguşdan her iki akcigerim çalişmiyor .doktorlar akciger nakline yazilman gerikiyor diyorlar.adim ahmet ... devamı