Güney Afrika Cumhuriyeti'nde evinin bahçesinde geçirdiği bir kaza sonucu vücudunun yanan kısımlarına kendi derisinden klonlanan deriler nakledilen 3 yaşındaki kızın iyileşme sürecine girdiği bildirildi.
 
Güney Afrika'da, basınının kendine verdiği Pippie takma adıyla tanınan Isabella Kruger adlı 3 yaşındaki kızın, birkaç ay önce evlerinin bahçesinde, ızgara ateşini canlandırmak için kullanılan jelin üstüne sıçraması sonucu vücut derisinin yüzde 80'i yanmıştı.
 
Kazayı izleyen aylarda birkaç kalp krizi ve organ yetmezliği sorununu atlatmayı başaran Isabella'ya bu ay içinde Güney Afrika Cumhuriyeti'nin Johannesburg kentindeki bir hastanede deri nakli ameliyatı yapılmıştı.
 
Ameliyatta Isabella'ya, Boston'daki bir laboratuvarda kendi deri örneğinden klonlanarak elde edilen 30-40 deri grefti ile deri nakli için yapı iskelesi oluşturacak fare hücreleri nakledilmişti.
 
Böylesine ciddi yaralar alan kişilerin nadiren hayatta kalmayı başardığına dikkati çeken uzmanlar, küçük Isabella'nın bunu başarmasının, mücadeleden yılmayan yapısını ortaya koyduğunu vurguluyor.

Video: Böbrek Nakli
 
Deri nakli operasyonunu gerçekleştiren Dr. Ridwan Mia, Isabella'nın sağlık durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, "Vücudunda kaslar oluşuyor, toparlanıyor, yaraları ve nakledilen deri greftleri iyileşiyor. Isabella'nın iyi ve güçlü olmasını istiyoruz," dedi.
 
Isabella'nın bacakları, baş ve kollarındaki derilerin çok iyi durumda, göğüs bölgesindekilerin durumunun ise "çok kırılgan" olduğunu anlatan Mia, küçük kızın büyük ihtimalle bu haftanın sonuna doğru taburcu edileceğini belirtti.
 
Ancak, "Isabella'da, düzelmesini sağlamak için çalışması gereken çok fazla miktarda kas hacmi ve güç kaybı var," diye konuşan Mia, küçük kızın günlük fizyoterapilerini sürdürmesi gerektiğine işaret etti.
 
Mia, psikolojik danışmanlığın da küçük kızın rehabilitasyonunun diğer bir yüzünü oluşturduğuna dikkati çekti.
 
Isabella'nın annesi Anice Kruger de kızının artık çevresinin tam olarak farkında olduğunu ve hareket ederek kırılgan durumdaki derisini zedelemesini önlemek amacıyla, bir haftayı aşkın bir zamandan beri hastanede uyutulduğu için bağlı olduğu beslenme tüplerine artık ihtiyaç duymadığını söyledi.
 
Geçirdiği deri nakli ameliyatının ardından bebek maması, ezilmiş gıdalar ve hatta biraz tavuk verilen Isabella'yı bugün biberon ile besleyen annesi Anice, kazanın hemen ardından yaşanan durumu ise "Gerçekten kaynıyor gibiydi. Derisi dökülüyordu," diye anlattı.

Prof. Dr. Kaan AYDOS

slm hocam benim size bir sorum olacak yardımcı olursanız çok mutlu olurum hocam biz 5 yıllık evliyiz çocuğumuz olmuyor doktorlar tek çare kökhücre nak... devamı