Bir çalışmaya göre, doğumdan önce sırt üstü veya sağ taraflarında uyuyan annelerin ölü bir bebek doğurma olasılığı sol taraflarında uyumuş annelere kıyasla iki kat daha fazla.

Araştırmacılar, sol taraflarında yatan annelerin ölü doğum riskinin 1000’de 1,96i başka pozisyonlardaysa 1000’de 3,93 olduğunu buldu.

Auckland Üniversitesinde ebe eğitmeni olan ve çalışmayı yürüten Tomasina Stacey gebe kadınların bulguyla aşırı kaygılanmamasını öğütledi.

“Gözlemsel bir çalışmaydı, neden ve sonuç gösteren bir çalışma değildi, sadece bir ilişki gösteriyor. Hemen atlayıp herkes sol tarafında uyumalı demek için çok erken. Gelecek bir araştırmanın başlangıç noktası.”

British Medical Journal’da yayımlanan çalışma için, Stacey ve meslektaşları 2006-2009 yıllarında Auckland’da ölü bebek doğuran 155 kadınla konuştular. Başka şeylerin yanı sıra, bebeklerinin ölümünden önceki son haftalar ve aylarda uyku ve uyanma pozisyonlarını sordular.

Kontrol grup için, araştırmacılar aynı gebelik haftasında olan kadınları rastgele seçti ve röportajdan önceki günlerle aylarda onlara uykuları hakkında sorular sordu.

Araştırmacılar gebe kadınlarda, uyku apnesi veya horlama gibi uyku bozukluklarının etkilerini incelemek istediler. Bunlar ölü doğumlarda bir etmen olabilirdi çünkü bebeğe giden oksijen miktarını azaltabilirdi.

Bunun yerine, çalışma doğumdan önceki uyku pozisyonunun belirleyici etmen olduğunu gösterdi. Stacey’e göre olası bir açıklama şöyle: Bir kadın sol tarafında uyumadığında fetüs, kanı kadının kalbine geri götüren alt ana toplardamarına baskı yapabilir ve azalan kan akışı annenin diğer organlarına ve ardından bebeğe daha az oksijen gitmesine neden olur.

“Güçlü, sağlıklı bir bebeğiniz varsa o zaman biraz azalan kan akışı sorun yaratmaz; fakat bir şekilde sağlığı zayıf bir bebeğiniz varsa kan akışında azalma riskli nokta olabilir,” dedi Stacey.

Sol lateral pozisyon klinik ortamlarda doğum bekleyen bir kadın için en iyi pozisyon olarak bilinir ve doğumda fetüs sağlığıyla ilişkilendirilir, diye ekledi.

Stacey, sol taraflarında uyumayı rahatsız bulan kadınlara çok fazla endişelenmemelerini söylüyor. Ama toplum düzeyince pozisyon ve ölü doğum arasındaki ilişkiler önemli olabilir diye ekledi.

“İnsanları sol taraflarında yatmaya teşvik ederek ölü doğum oranında fark yaratabiliriz.”
İLGİLİ MAKALE

Uyumak ve Uzamak

Prof. Dr. Kaan AYDOS

hocam 1 yıllık evliyim sperm tahlili verdim tahlilimde 3 ile 4 tane arası canlı sperm bulundu diğerleri ölü bana bi yol gösterin hacam... devamı