Nedir

Hiperemezis gravidarum sıvı kaybına neden olan hamilelikte ortaya çıkan aşırı, sürekli bulantıdır.

Sebepler

Hemen hemen tüm kadınlarda özellikle hamileliğin ilk üç ayında mide bulantısı ya da kusma sabah bulantısı olur. Hamilelikte mide bulantısı ve kusmanın sebebinin döleşi tarafından üretilen, HCG (insan korionik gonadotropin) denilen bir hormonun hızla artan kan seviyelerinden meydana geldiğine inanılır.

Hamilelik esnasında aşırı bulantı ve kusma eğer ikiz ya da daha fazla bebeğe hamileyseniz ya da mol hidatiform hastalığınız varsa, meydana gelir.

Belirtiler

  • Hamilelik esnasında ciddi, sürekli mide bulantısı genelde kilo kaybına neden olur.
  • Dengenizi kaybetme ya da bayılma.

Teşhis

Doktor fiziksel muayene yapacaktır. Kan basıncı düşük olabilir. Nabız atışı yüksek olabilir. Aşağıdaki laboratuar testleri sıvı kaybının olup olmadığını kontrol etmek için yapılır.
  • Kan ayırıcı
  • Ürin ketones
Karaciğer ve gastrointestinal sorunlar için doktorunuz testleri uygulayabilir. Hamilelik ultrasonu ikiz ya da daha fazla bebek bekleyip beklemediğinizi ve mol hidaditform hastalığınızın olup olmadığını kontrol etmek için yapılacak.

Tedavi

Az, sık öğünler ve kraker gibi kuru yiyecekler tüketmek karışık olmayan mide bulantısına iyi gelebilir. Çok sıvı tüketmelisiniz. Kusacak gibi hissettiğiniz anlarda, gün içinde sıvı tüketimini artırın. Maden suyu, zencefil gazozu ya da başka köpüren sular faydalı olabilir. (günlük 100 mg’den fazla olmamak şartıyla) Vitamin B6 mide hamileliğin erken dönemlerinde bulantıyı azalttığı söylenmiştir. Mide bulantısını engelleyen ilaçlar şayet kusmalarınız sürekli ve sizin ve doğmamış bebeğiniz için tehlike oluşturursa alınmalı. Ciddi vakalarda hastaneye gidebilirsiniz IV aracılığıyla size sıvı verilecektir.