Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Önder Yaman, testosteron seviyesinin 40 yaşından itibaren azalmaya başladığını ancak bu azalmanın bazı erkeklerde daha erken başladığını anlatarak, ''Erkeklik hormonu olan testesteronun kadınlık hormonu östrojene dönüşmesi andropoz bulgularının oluşmasına sebep oluyor. Yani göbekli erkekler testesteron hormonunun düşmesiyle daha çabuk andropoza giriyor. Andropoz hayat kalitesinde ciddi değişikliklere yol açar ve bu durumdan hastanın birden fazla organı etkileyebilir,'' dedi.

Video: Obezite

Andropozun cinsel istekte, zihinsel aktivitede azalma, yorgunluk, depresyon ve sinirliliğin eşlik ettiği duygu durum değişiklikleri, kas kitle ve gücünde azalma, vücut kıllarında azalma, cilt değişiklikleri, göbeklenme gibi belirtileri olduğunu anlatan Yaman, ''Göbek yağlanmasının etkisiyle testetorounu düşen ve andropoza giren hastanın göbeğinin eritmesiyle bu şikayetleri azalıyor. Obezite erkek sağlığı için çok önemli bir sorun,'' diye konuştu.

Op. Dr. Aytun AKTAN

Adetim 7 gün erken geldi ve 5 gün sürcekti ama 2 gün sürdü bende 3 gün gelmeyince iyişkiye girdim ama 4 düncü aksamı adetim geldi hamilemiyim lütfen c... devamı